Nov 282004
 

Sjätte ronden i klubbmästerskapet spelas nu på onsdag, 1 december och lotten har utfallit på detta vis:

Rond 6, 2004-12-01
1 Roald Berthelsen - Linus Centerström
2 Mats Palmborg - Magnus Benzein
3 Thomas Centerström - Lars Ekman
4 Christer Hammarström - Johan Auby
5 Leif Anderberg - Heinz Schmidt
6 Matz Sjölund - Ari Heinoja
7 Jimmy Andersson - Anders Månsson
8 Lennart Pettersson - Erik Gustafsson
9 Robert Thollin - Arne Viklund
10 Daniel Svensson - Pelle Thollin

Observera att inga partier kan skjutas upp eftersom prisutdelningen kommer att äga rum så snart ronden är färdigspelad.
Roald Berthelsen leder ensam inför sista ronden, på 4½ poäng. Magnus Benzein är tvåa på4 poäng och Linus Centerström trea på 3½. Därefter följer en rad spelare på tre poäng.

Nov 152004
 

Den uppskjutna matchen i lag-DM mot 4 Springare slutade oavgjort men precis som i gårdagens match mot UASS borde vi ha vunnit.
Mest intressant är kanske att matchen inte bjöd på en enda remi.
4 Springare – VSK 4 – 4

1. Per 0 – Mot IM Polej bör man inte tappa bönder

2. Tomas S 0 – den h är gången höll inte draken

3. Lars 1 – vann bonde och avvecklade snabbt

4. Lennart 0 – öppningsmiss i femte draget kostade partiet

5. Magnus 1 – utspelning gav vinst på både bräde och klocka

6. Leif A 0 – tiden tog slut i bra ställning

7. Ari 1 – blev snabbt pjäs över men tog god tid på sig

8. Thomas C 1 – blev ännu snabbare pjäs över

Nov 152004
 

Tre sena återbud ställde till det för våra lag på söndagen. Värst blev det för lag 2 som fick lämna WO på de två sista borden, men även lag 1 blev försvagat på kuppen och missade chansen att klå en tänkbar nedflyttningskandidat.
VSK 1 – Upsala ASS 3 4 – 4

1. Tomas 1 – lurad i öppningen men kom igen i slutspelet

2. Lars ½ – pjäs efter pjäs byttes bort

3. Lennart ½ – även här utan större skärmytslingar

4. Leif A 0 – tappade pjäs i en slagväxling

5. Linus 1 – det är en bra id⁄ att ta bönder som står i slag

6. Ari 0 – oturlig förlust i ett remiartat springarslutspel

7. Matz 0 – missade en kritisk schack

8. Erik 1 – walk over
VSK 2 – Sollentuna 7 ½ – 4½

1. Heinz 0 – kom inte loss ur vits grepp

2. Arne ½ – ryckte in med kort varsel och tog lagets enda poäng

3. Jonathan 0 – godkänd debut i seniorlaget

4. WO 0

5. WO 0
VSK 1 ligger fortfarande på nedflyttningsplats men nu i alla fall näst sist istället för sist. VSK 2 tappade serieledningen och ligger trea, en poäng efter ledande Rockaden 11.

Nov 152004
 

Efter lördagens match mot Kristallen 6 gick Vallentunas andralag upp till ledning i Stockholmsserien, på bättre partipoäng än Rockadens lag 11.
Kristallen 6 – VSK 2 ½-4½:

1. Magnus 1

2. Linus 1

3. Ari 1

4. Matz 1

5. Heinz ½

Nov 132004
 

Den femte och näst sista ronden i klubbmästerskapet spelas på onsdag, 17 november, om inte spelarna har kommit överens om något annat.

1 Roald Berthelsen – Mats Palmborg

2 Matz Sjölund – Magnus Benzein

3 Thomas Centerström – Johan Auby

4 Linus Centerström – Heinz Schmidt

5 Lars Ekman – Ari Heinoja

6 Leif Anderberg – Anders Månsson

7 Erik Gustafsson – Christer Hammarström

8 Pelle Thollin – Lennart Pettersson

9 Arne Viklund – Daniel Svensson

10 Jimmy Andersson – Robert Thollin

Nov 082004
 

Samtliga partier i fjärde ronden av klubbmästerskapet är spelade, dock till priset av två WO-förluster. Fortfarande återstår två hängpartier från rond 3.
Rond 5 lottas på onsdag, 10 november, och spelas veckan därpå.

Resultat rond 4:
0  -  1     Lars Ekman - Roald Berthelsen
1  -  0     Magnus Benzein - Thomas Centerström
remi        Johan Auby - Matz Sjölund
0  -  1     Christer Hammarström - Mats Palmborg
1  -  0     Linus Centerström - Anders Månsson
1  -  0     Heinz Schmidt - Jimmy Andersson
1  -  0     Ari Heinoja - Leif Anderberg
0  -  1     Daniel Svensson - Lennart Pettersson
0  -  1 WO  Robert Thollin  - Erik Gustafsson
1  -  0 WO  Arne Viklund - Pelle Thollin
Ställning efter rond 4:
1 Roald Berthelsen            Täby SK 1774    3½
2 Magnus Benzein        Vallentuna SK 1668    3
3 Mats Palmborg         Vallentuna SK 1848    3
4 Thomas Centerström    Vallentuna SK 1300    2½
5 Heinz Schmidt         Vallentuna SK 1356    2½
6 Ari Heinoja           Vallentuna SK 1528    2½
7 Johan Auby             Danderyds SK 1858    2½
Matz Sjölund          Vallentuna SK 1494    2½
9 Linus Centerström     Vallentuna SK 1543    2½
10 Lars Ekman            Vallentuna SK 1859    2
11 Christer Hammarström        Täby SK 1574    2
Anders Månsson        Vallentuna SK 1681    2
13 Lennart Pettersson    Vallentuna SK 1818    2
14 Erik Gustafsson       Vallentuna SK 1483    2
15 Leif Anderberg        Vallentuna SK 1606    1½
Jimmy Andersson        Nynäshams SK 1520    1½
17 Daniel Svensson       Vallentuna SK 1445    1
18 Arne Viklund          Vallentuna SK 1328    1
19 Robert Thollin        Vallentuna SK 1211    ½
20 Pelle Thollin         Vallentuna SK 1300    0
Nov 062004
 

Det blev Vallentunaseger i Rånäs SK:s sedvanliga novemberturnering Sven Karlssons Minne. Som vanligt skulle man nästan vilja säga, spelare från vår klubb har vunnit den tävlingen rätt många gånger det senaste decenniet.
Det var dock ingen av de gamla vinnarna som slutade främst i år, utan junioren Linus Centerström som ställde upp i tävlingen för första gången. Han vann sin kvalgrupp före klubbkamraten Lars och fortsatte med att slå Gambitjunioren Mathias Carlsson i finalpartiet.

Nov 022004
 
Lottning rond 4, 2004-11-03
Lars Ekman  Vallentuna SK 1859 á Roald Berthelsen  Täby SK 1774
Magnus Benzein  Vallentuna SK  - Thomas Centerström  Vallentuna
Johan Auby  Danderyds SK 1858  - Matz Sjölund  Vallentuna SK 14
Christer Hammarström  Täby SK  - Mats Palmborg  Vallentuna SK 1
Linus Centerström  Vallentuna  - Anders Månsson  Vallentuna SK
Heinz Schmidt  Vallentuna SK 1 - Jimmy Andersson  Nynäshams SK
Ari Heinoja  Vallentuna SK 152 - Leif Anderberg  Vallentuna SK
Daniel Svensson  Vallentuna SK - Lennart Pettersson  Vallentuna
Robert Thollin  Vallentuna SK  - Erik Gustafsson  Vallentuna SK
Arne Viklund  Vallentuna SK 13 - Pelle Thollin  Vallentuna SK 1
Resultat rond 3, 2004-10-20
0  -  1  Magnus Benzein - Roald Berthelsen
0  -  1  Linus Centerström - Thomas Centerström
remi    Johan Auby - Lars Ekman
remi     Anders Månsson - Mats Palmborg
1  -  0  Christer Hammarström - Jimmy Andersson
remi    Heinz Schmidt - Matz Sjölund
Uppsk  Lennart Pettersson - Leif Anderberg
1  -  0  Ari Heinoja - Pelle Thollin
Uppskj Robert Thollin - Daniel Svensson
1  -  0  Erik Gustafsson - Arne Viklund
Ställning efter 3 ronder
1 Roald Berthelsen            Täby SK 1774    2,5
2 Thomas Centerström    Vallentuna SK 1300    2,5
3 Christer Hammarström        Täby SK 1574    2
Anders Månsson        Vallentuna SK 1681    2
5 Magnus Benzein        Vallentuna SK 1668    2
6 Johan Auby             Danderyds SK 1858    2
Mats Palmborg         Vallentuna SK 1848    2
Lars Ekman            Vallentuna SK 1859    2
Matz Sjölund          Vallentuna SK 1494    2
10 Heinz Schmidt         Vallentuna SK 1356    1,5
Linus Centerström     Vallentuna SK 1543    1,5
12 Ari Heinoja           Vallentuna SK 1528    1,5
13 Leif Anderberg        Vallentuna SK 1606    1,5
Jimmy Andersson        Nynäshams SK 1520    1,5
15 Lennart Pettersson    Vallentuna SK 1818    1
16 Erik Gustafsson       Vallentuna SK 1483    1
17 Daniel Svensson       Vallentuna SK 1445    1
18 Robert Thollin        Vallentuna SK 1211    0,5
19 Pelle Thollin         Vallentuna SK 1300    0
20 Arne Viklund          Vallentuna SK 1328    0