Apr 252005
 

När junior-DM i snabbschack avgjordes i helgen vanns E-klassen (födda 1996 och senare) av Vallentunas egen Love Berglund. Love vann sex av sina sju partier och slog bland annat två av förhandsfavoriterna.
Vi gratulerar och välkomnar Love till den lilla skaran av juniordistriktsmästare från Vallentuna (fem stycken: Jonas Hovmark (f 1971), Avenir Kobetski (77), Anton Sterner (88), Jonathan Westerberg (94) och nu alltså också Love Berglund (96)).
Även Jonathan gjorde en bra insats och kom på fjärde plats i D-klassen.
Hela resultatlistan finns som vanligt hos Stockholms Schackförbund.

Apr 222005
 

Rond 7 i Norrortsmästerskapet har spelats i Vallentuna. Nästa rond är redan om en vecka i Sollentuna onsdagen den 27 april, 19:15 om inget annat är överenskommet mellan spelarna.
Efter två raka förluster på toppbordet har Lars fått lämna över platsen till nästa Vallentunaspelare, nämligen Magnus som i rond 7 spelade remi med Sollentunas Haroon Azizi och i nästa rond möter Michael Rygaard just på bord 1.
Lottning för rond 8, Sollentuna 27 april

1 Magnus Benzein (15)          :     Michael Rygaard (1)
2 Jan Engfeldt (4)             :     Haroon Azizi (2)
3 Jussi Jakenberg (9)          :     Thomas Estegård (3)
4 Claes Sjölin (22)            :     Torbern Sonnek (21)
5 Lars Ekman (5)               :     Lars Hörling (13)
6 Vojin Tabakovic (17)         :     Lennart Levin (11)
7 Adam Freimanis (6)           :     Mattias Berggren (18)
8 Linus Centerström (12)       :     Roald Berthelsen (16)
9 Christer Johansson (8)       :     Thomas Centerström (20)
10 Einar Häckner (14)           :     Christer Hammarström (7)
11 Robert Thollin (28)          :     Inge Bhatt (10)
12 Joakim Jivenius (26)         :     Stefan Pettersson (27)
13 Anders Hyllengren (23)       :     Leif Anderberg (24)

Resultat i rond 7, Vallentuna 20 april

1 Michael Rygaard (1)         1:0    Lars Ekman (5)
2 Haroon Azizi (2)           .5:.5   Magnus Benzein (15)
3 Thomas Estegård (3)     uppskjutet Vojin Tabakovic (17)
4 Jan Engfeldt (4)        uppskjutet Claes Sjölin (22)
5 Jussi Jakenberg (9)         1:0    Adam Freimanis (6)
6 Torbern Sonnek (21)         1:0    Christer Johansson (8)
7 Lars Hörling (13)           1:0    Linus Centerström (12)
8 Mattias Berggren (18)      .5:.5   Inge Bhatt (10)
9 Roald Berthelsen (16)   uppskjutet Lennart Levin (11)
10 Thomas Centerström (20)    .5:.5   Joakim Jivenius (26)
11 Stefan Pettersson (27)  uppskjutet Einar Häckner (14)
12 Leif Anderberg (24)         0:1    Robert Thollin (28)
13 Christer Hammarström (7)    1:0    Anders Hyllengren (23)

Resultat från rond 6

1 Lars Ekman (5)              0:1    Haroon Azizi (2)
12 Joakim Jivenius (26)        0:1    Roald Berthelsen (16)

Resultat från rond 5

13 Sune Engfors (25)           0:1    Christer Hammarström (7)

Resultat från rond 4

5 Claes Sjölin (22)       uppskjutet Adam Freimanis (6)

Ställningen efter 7 ronder

1-2  Azizi, Haroon                   2171 6        23.0  30.5   26.0
Rygaard, Michael                2291 6        21.5  30.5   24.5
3   Benzein, Magnus                 1687 5.5      21.5  29.5   20.5
4-6  Estegård, Thomas                2154 5        22.0  31.0   22.0
Engfeldt, Jan                   2069 5        20.0  27.5   20.5
Jakenberg, Jussi                1800 5        17.5  25.5   20.5
7-9  Ekman, Lars                     1874 4.5      20.0  28.5   21.5
Sjölin, Claes                   1541 4.5      18.0  26.0   17.0
Sonnek, Torbern                 1575 4.5      18.0  26.0   16.0
10-11 Tabakovic, Vojin                1657 4        21.0  27.5   17.5
Hörling, Lars                   1726 4        17.5  24.5   16.0
12-17 Freimanis, Adam                 1840 3.5      22.0  29.5   17.0
Levin, Lennart                  1748 3.5      20.5  27.0   13.0
Johansson, Christer             1834 3.5      19.0  27.0   17.5
Centerström, Linus              1738 3.5      19.0  25.5   14.5
Berthelsen, Roald               1685 3.5      17.5  24.5   10.5
Berggren, Mattias               1638 3.5      15.5  23.0   13.0
18-22 Centerström, Thomas             1600 3        18.0  25.0   10.5
Bhatt, Inge                     1777 3        16.5  24.0   11.5
Häckner, Einar                  1688 3        15.5  22.0   10.0
Hammarström, Christer           1835 3        14.5  20.0    8.0
Thollin, Robert                 1281 3        13.0  19.5    8.5
23   Pettersson, Stefan              1292 2.5      18.5  26.0   11.0
24-25 Jivenius, Joakim                1318 2        17.5  24.0    5.5
Anderberg, Leif                 1468 2        17.0  25.5    8.0
26   Hyllengren, Anders              1503 1.5      13.5  18.0    4.5
27-28 Engfors, Sune                   1466 1        16.5  21.5    4.0
Brorson, Lennart                1629 1         8.5  13.0    3.0
Apr 112005
 

I helgens Tusenmannaschack lyckades både Linus och Robert ta sig vidare från gruppspelet till söndagens semifinaler. Vi gratulerar!
Finalen vanns av Patrik Lyrberg som vann alla sina tre partier. För motståndet svarade idel ädel schackadel: Lars Karlsson, Evgenij Agrest och Emanuel Berg.

Apr 112005
 

Det fortsätter att gå bra för flera Vallentunaspelare i Norrortsmästerskapet. Magnus vann igen i rond 6 och är nu en av två spelare som toppar på fem poäng. Snäppet efter, med 4½ samt ett uppskjutet parti, ligger Lars.
Nästa rond spelas i Vallentuna onsdagen den 20 april, 19:15 om inget annat är överenskommet mellan spelarna.
Lottning för rond 7 i Vallentuna 20 april

1 Michael Rygaard (1)          :    Lars Ekman (5)
2 Haroon Azizi (2)             :    Magnus Benzein (15)
3 Thomas Estegård (3)          :    Vojin Tabakovic (17)
4 Jan Engfeldt (4)             :    Claes Sjölin (22)
5 Jussi Jakenberg (9)          :    Adam Freimanis (6)
6 Torbern Sonnek (21)          :    Christer Johansson (8)
7 Lars Hörling (13)            :    Linus Centerström (12)
8 Mattias Berggren (18)        :    Inge Bhatt (10)
9 Roald Berthelsen (16)        :    Lennart Levin (11)
10 Thomas Centerström (20)      :    Joakim Jivenius (26)
11 Sune Engfors (25)            :    Einar Häckner (14)
12 Leif Anderberg (24)          :    Robert Thollin (28)
13 Christer Hammarström (7)     :    Anders Hyllengren (23)
14 Stefan Pettersson (27)      1:0   BYE

Resultat från rond 6 i Täby

1 Lars Ekman (5)         uppskjutet Haroon Azizi (2)
2 Michael Rygaard (1)        +:-    Thomas Estegård (3)
3 Claes Sjölin (22)          0:1    Magnus Benzein (15)
4 Christer Johansson (8)    .5:.5   Jan Engfeldt (4)
5 Vojin Tabakovic (17)      .5:.5   Jussi Jakenberg (9)
6 Lars Hörling (13)          0:1    Adam Freimanis (6)
7 Inge Bhatt (10)            0:1    Linus Centerström (12)
8 Christer Hammarström (7)   0:1    Torbern Sonnek (21)
9 Lennart Levin (11)         1:0    Sune Engfors (25)
10 Robert Thollin (28)        0:1    Mattias Berggren (18)
11 Einar Häckner (14)        .5:.5   Leif Anderberg (24)
12 Joakim Jivenius (26)   uppskjutet  Roald Berthelsen (16)
13 Thomas Centerström (20)    1:0    Stefan Pettersson (27)
14 Anders Hyllengren (23)     1:0    BYE

Resultat från rond 5

1 Haroon Azizi (2)           .5:.5   Michael Rygaard (1)
13 Sune Engfors (25)      uppskjutet Christer Hammarström (7)

Resultat från rond 4

4 Jussi Jakenberg (9)        1:0    Lennart Levin (11)
5 Claes Sjölin (22)      uppskjutet Adam Freimanis (6)

Ställningen efter 6 ronder

Place Name                  Feder Rtg Loc  Score M-Buch. Buch. Progr.
1-2  Azizi, Haroon                   2171 5.5(1)   20.5  28.0   25.5
Ekman, Lars                     1874 5.5(1)   17.0  24.5   23.5
3-4  Rygaard, Michael                2291 5        21.0  28.5   23.5
Benzein, Magnus                 1687 5        18.0  25.0   20.0
5-10  Estegård, Thomas                2154 4        19.5  27.5   21.0
Freimanis, Adam                 1840 4(1)     19.5  27.0   19.0
Tabakovic, Vojin                1657 4        18.0  24.5   17.5
Engfeldt, Jan                   2069 4        17.5  24.5   19.5
Jakenberg, Jussi                1800 4        15.5  22.5   19.5
Sjölin, Claes                   1541 4(1)     14.5  21.5   18.0
11-13 Sonnek, Torbern                 1575 3.5      16.5  24.0   15.0
Centerström, Linus              1738 3.5      16.0  21.5   14.5
Johansson, Christer             1834 3.5      15.5  23.0   17.5
14-15 Hörling, Lars                   1726 3        17.0  24.5   15.0
Berggren, Mattias               1638 3        12.5  18.5   12.5
16-21 Pettersson, Stefan              1292 2.5      16.5  23.5   11.0
Levin, Lennart                  1748 2.5      16.5  23.0   12.0
Centerström, Thomas             1600 2.5      15.0  22.5   10.0
Berthelsen, Roald               1685 2.5(1)   15.0  22.5    9.5
Bhatt, Inge                     1777 2.5      15.0  21.0   11.0
Jivenius, Joakim                1318 2.5(1)   14.0  20.0    7.0
22-26 Anderberg, Leif                 1468 2        14.0  21.0    8.0
Häckner, Einar                  1688 2        14.0  19.5    9.0
Hammarström, Christer           1835 2(1)     13.0  18.0    7.0
Thollin, Robert                 1281 2        12.5  18.5    7.5
Engfors, Sune                   1466 2(1)     12.5  17.5    7.0
27   Hyllengren, Anders              1503 1.5      11.5  16.5    4.5
28   Brorson, Lennart                1629 1         7.5  12.5    3.0