Maj 272005
 

Magnus vann över Lars i sista ronden av Norrortsmästerskapet och blev därmed bäste Vallentunaspelare. 6½ poäng på nio ronder räckte dessutom till en slutlig tredjeplats – grattis!
I övrigt blev det inga ändringar i toppen utan Sollentunas Michael Rygaard behöll sin halvpoängsledning före klubbkamraten Haroon Azizi.
Resultat, rond 9

1 Michael Rygaard (1)        1:0    Jussi Jakenberg (9)
2 Haroon Azizi (2)           1:0    Torbern Sonnek (21)
3 Thomas Estegård (3)        -:-    Jan Engfeldt (4)
4 Magnus Benzein (15)        1:0    Lars Ekman (5)
5 Linus Centerström (12)     -:+    Adam Freimanis (6)
6 Roald Berthelsen (16)     .5:.5   Vojin Tabakovic (17)
7 Lars Hörling (13)          0:1    Christer Johansson (8)
8 Inge Bhatt (10)            1:0    Claes Sjölin (22)
9 Mattias Berggren (18)      1:0    Einar Häckner (14)
10 Thomas Centerström (20)   .5:.5   Robert Thollin (28)
11 Lennart Levin (11)         -:+    Christer Hammarström (7)
12 Leif Anderberg (24)        +:-    Joakim Jivenius (26)
13 Stefan Pettersson (27)    .5:.5   Anders Hyllengren (23)

Slutställning

1   Michael Rygaard (1)      2291 Sollentuna SK 8        38.5  49.5   39.5  1:a pris
2   Haroon Azizi (2)         2171 Sollentuna SK 7.5      37.5  49.0   40.0  2:a pris
3   Magnus Benzein (15)      1687 Vallentuna SK 6.5      35.0  46.0   32.5  3:e pris
4   Thomas Estegård (3)      2154 Sollentuna SK 6        38.5  50.0   34.0
5   Adam Freimanis (6)       1840 Sollentuna SK 6        32.0  43.5   30.0
6   Lars Ekman (5)           1874 Vallentuna SK 5.5      36.5  47.5   32.5
7   Jan Engfeldt (4)         2069 Täby SK       5.5      35.5  46.5   31.5
8   Jussi Jakenberg (9)      1800 Sollentuna SK 5        34.5  45.5   30.5
9   Torbern Sonnek (21)      1575 Sollentuna SK 5        33.0  44.0   26.0  1:a rankingpris
10   Vojin Tabakovic (17)     1657 Sollentuna SK 5        33.0  41.5   27.0  2:a rankingpris
11   Christer Johansson (8)   1834 Sollentuna SK 5        30.0  40.5   26.5
12   Linus Centerström (12)   1738 Vallentuna SK 4.5      32.5  42.0   23.5
13   Mattias Berggren (18)    1638 Täby SK       4.5      29.0  38.5   21.0
14   Inge Bhatt (10)          1777 Sollentuna SK 4.5      29.0  37.5   19.5
15   Lars Hörling (13)        1726 Sollentuna SK 4        35.0  45.0   24.0
16   Roald Berthelsen (16)    1685 Täby SK       4        30.5  39.0   18.0
17   Thomas Centerström (20)  1600 Vallentuna SK 4        30.0  38.5   18.0
18   Leif Anderberg (24)      1468 Vallentuna SK 4        27.5  36.5   15.0
19   Robert Thollin (28)      1281 Vallentuna SK 4        26.5  34.5   16.0
20   Christer Hammarström (7) 1835 Täby SK       4        25.0  31.5   15.0
21   Claes Sjölin (22)        1541 Sollentuna SK 3.5      31.0  40.5   21.0
22   Einar Häckner (14)       1688 Sollentuna SK 3.5      27.5  37.0   16.5
23   Lennart Levin (11)       1748 Sollentuna SK 3        29.5  38.0   18.0
24   Stefan Pettersson (27)   1292 Täby SK       3        26.0  33.0   16.0
25   Joakim Jivenius (26)     1318 Täby SK       2.5      28.5  36.5   10.5
26   Anders Hyllengren (23)   1503 Täby SK       2        24.5  31.5    8.0
27   Sune Engfors (25)        1466 Sollentuna SK 1        15.0  21.5    3.0
28   Lennart Brorson (19)     1629 Sollentuna SK 1        12.5  20.0    3.0

Korstabell

1.  Rygaard, Michael      2291 Sollentuna SK 8     14:W 12:W  6:W  4:D  2:D  3:W  5:W 15:W  9:W
2.  Azizi, Haroon         2171 Sollentuna SK 7.5   24:W 13:W  8:W  3:W  1:D  5:W 15:D  4:D 21:W
3.  Estegård, Thomas      2154 Sollentuna SK 6     15:W 18:W 12:W  2:L 11:W  1:L 17:W  9:W  4:-
4.  Engfeldt, Jan         2069 Täby SK       5.5   26:W 21:D 11:W  1:D 17:D  8:D 22:W  2:D  3:-
5.  Ekman, Lars           1874 Vallentuna SK 5.5   16:D 20:W 21:W 27:W  6:W  2:L  1:L 13:W 15:L
6.  Freimanis, Adam       1840 Sollentuna SK 6     17:W 24:W  1:L 22:W  5:L 13:W  9:L 18:W 12:+
7.  Hammarström, Christer 1835 Täby SK       4     18:L 22:L 24:L 16:W 25:W 21:L 23:W 14:L 11:+
8.  Johansson, Christer   1834 Sollentuna SK 5     19:W 26:W  2:L 14:D 16:D  4:D 21:L 20:D 13:W
9.  Jakenberg, Jussi      1800 Sollentuna SK 5     20:D 16:W 27:W 11:W 15:L 17:D  6:W  3:L  1:L
10. Bhatt, Inge           1777 Sollentuna SK 4.5   21:L 19:W 17:L 20:D 14:W 12:L 18:D 28:D 22:W
11. Levin, Lennart        1748 Sollentuna SK 3     22:W 27:D  4:L  9:L  3:L 25:W 16:L 17:D  7:-
12. Centerström, Linus    1738 Vallentuna SK 4.5   23:W  1:L  3:L 19:+ 18:D 10:W 13:L 16:W  6:-
13. Hörling, Lars         1726 Sollentuna SK 4     25:W  2:L 18:W 15:L 24:W  6:L 12:W  5:L  8:L
14. Häckner, Einar        1688 Sollentuna SK 3.5    1:L 23:W 22:L  8:D 10:L 24:D 27:D  7:W 18:L
15. Benzein, Magnus       1687 Vallentuna SK 6.5    3:L 28:W 26:W 13:W  9:W 22:W  2:D  1:L  5:W
16. Berthelsen, Roald     1685 Täby SK       4      5:D  9:L 20:D  7:L  8:D 26:W 11:W 12:L 17:D
17. Tabakovic, Vojin      1657 Sollentuna SK 5      6:L 25:W 10:W 21:W  4:D  9:D  3:L 11:D 16:D
18. Berggren, Mattias     1638 Täby SK       4.5    7:W  3:L 13:L 24:D 12:D 28:W 10:D  6:L 14:W
19. Brorson, Lennart      1629 Sollentuna SK 1      8:L 10:L 25:W 12:- 28:-   :    :    :    :
20. Centerström, Thomas   1600 Vallentuna SK 4      9:D  5:L 16:D 10:D 21:L 27:W 26:D  8:D 28:D
21. Sonnek, Torbern       1575 Sollentuna SK 5     10:W  4:D  5:L 17:L 20:W  7:W  8:W 22:D  2:L
22. Sjölin, Claes         1541 Sollentuna SK 3.5   11:L  7:W 14:W  6:L 27:W 15:L  4:L 21:D 10:L
23. Hyllengren, Anders    1503 Täby SK       2     12:L 14:L 28:D 25:L 26:L   :W  7:L 24:L 27:D
24. Anderberg, Leif       1468 Vallentuna SK 4      2:L  6:L  7:W 18:D 13:L 14:D 28:L 23:W 26:+
25. Engfors, Sune         1466 Sollentuna SK 1     13:L 17:L 19:L 23:W  7:L 11:L   :    :    :
26. Jivenius, Joakim      1318 Täby SK       2.5    4:L  8:L 15:L 28:D 23:W 16:L 20:D 27:D 24:-
27. Pettersson, Stefan    1292 Täby SK       3     28:W 11:D  9:L  5:L 22:L 20:L 14:D 26:D 23:D
28. Thollin, Robert       1281 Vallentuna SK 4     27:L 15:L 23:D 26:D 19:+ 18:L 24:W 10:D 20:D

Detta var det sjätte Norrortsmästerskapet, och alla utom det första har vunnits av Sollentunaspelare:

2000 Mio Malmberg

2001 — Saknar resultat

2002 Michael Rygaard

2003 Haroon Azizi

2004 Haroon Azizi

2005 Michael Rygaard

Maj 062005
 

Sista ronden i Norrortsmästerskapet spelas i Täby tisdagen den 17 maj och klockorna startas i vanlig ordning 19.15. Prisutdelningen kommer att hållas samma kväll så snart det sista partiet är färdigspelat, så det finns inga möjligheter att skjuta upp sitt parti. Alla kvarvarande hängpartier måste också vara spelade innan den 17 maj.
För Vallentunas del avslutas tävlingen med två lokalderbyn. Magnus och Lars gör upp på fjärde bordet om vem som ska bli bäste Vallentunaspelare och lite längre ner möts Thomas och Robert.
Lottning rond 9

1 Michael Rygaard (1)         :     Jussi Jakenberg (9)
2 Haroon Azizi (2)            :     Torbern Sonnek (21)
3 Thomas Estegård (3)         :     Jan Engfeldt (4)
4 Magnus Benzein (15)         :     Lars Ekman (5)
5 Linus Centerström (12)      :     Adam Freimanis (6)
6 Roald Berthelsen (16)       :     Vojin Tabakovic (17)
7 Lars Hörling (13)           :     Christer Johansson (8)
8 Inge Bhatt (10)             :     Claes Sjölin (22)
9 Mattias Berggren (18)       :     Einar Häckner (14)
10 Thomas Centerström (20)     :     Robert Thollin (28)
11 Lennart Levin (11)          :     Christer Hammarström (7)
12 Leif Anderberg (24)         :     Joakim Jivenius (26)
13 Stefan Pettersson (27)      :     Anders Hyllengren (23)
Maj 032005
 

Rond 8 av Norrortsmästerskapet har spelats i Sollentuna och efter den toppas tabellen av de tre högst rankade Sollentunaspelarna: Michael Rygaard, Haroon Azizi och Thomas Estegård.
För Vallentunas del blev ronden relativt lyckad, förutom Magnus förlust på första bordet mot Rygaard tog alla som spelade också poäng. Magnus och Lars delar fjärdeplatsen med 5,5 poäng.
Sista ronden lottas första veckan i maj och spelas tisdagen den 17 maj i Täby. Prisutdelningen kommer hållas samma kväll efter att sista partiet är färdigt så det finns ingen möjlighet att skjuta upp partier efter det datumet.
Resultat rond 8

1 Magnus Benzein (15)         0:1    Michael Rygaard (1)
2 Jan Engfeldt (4)           .5:.5   Haroon Azizi (2)
3 Jussi Jakenberg (9)          0:1    Thomas Estegård (3)
4 Claes Sjölin (22)           .5:.5   Torbern Sonnek (21)
5 Lars Ekman (5)               1:0    Lars Hörling (13)
6 Vojin Tabakovic (17)     uppskjutet Lennart Levin (11)
7 Adam Freimanis (6)           1:0    Mattias Berggren (18)
8 Linus Centerström (12)  uppskjutet Roald Berthelsen (16)
9 Christer Johansson (8)  uppskjutet Thomas Centerström (20)
10 Einar Häckner (14)           1:0    Christer Hammarström (7)
11 Robert Thollin (28)         .5:.5   Inge Bhatt (10)
12 Joakim Jivenius (26)       .5:.5   Stefan Pettersson (27)
13 Anders Hyllengren (23)      0:1    Leif Anderberg (24)

Resultat från rond 7

3 Thomas Estegård (3)     uppskjutet Vojin Tabakovic (17)
4 Jan Engfeldt (4)            1:0    Claes Sjölin (22)
9 Roald Berthelsen (16)       1:0    Lennart Levin (11)
11 Stefan Pettersson (27)  spelas 4/5 Einar Häckner (14)

Ställningen efter 8 ronder

1   Rygaard, Michael                2291 7        31.5  41.0   31.5
2   Azizi, Haroon                   2171 6.5      30.5  40.0   32.5
3   Estegård, Thomas                2154 6        27.5  36.5   28.0
4-6  Benzein, Magnus                 1687 5.5      29.0  38.0   26.0
Ekman, Lars                     1874 5.5      26.5  36.0   27.0
Engfeldt, Jan                   2069 5.5      25.5  34.5   26.0
7-8  Jakenberg, Jussi                1800 5        23.5  32.5   25.5
Sonnek, Torbern                 1575 5        23.5  32.0   21.0
9   Freimanis, Adam                 1840 4.5      26.0  35.5   21.5
10-13 Tabakovic, Vojin                1657 4        26.0  34.5   21.5
Hörling, Lars                   1726 4        25.0  33.5   20.0
Sjölin, Claes                   1541 4        25.0  33.0   20.0
Häckner, Einar                  1688 4        20.0  27.5   14.0
14-19 Johansson, Christer             1834 3.5      24.5  33.5   21.0
Centerström, Linus              1738 3.5      24.5  32.0   18.0
Berggren, Mattias               1638 3.5      21.0  30.5   16.5
Bhatt, Inge                     1777 3.5      21.0  29.0   15.0
Berthelsen, Roald               1685 3.5      20.0  28.0   14.0
Thollin, Robert                 1281 3.5      19.0  25.5   12.0
20-23 Centerström, Thomas             1600 3        23.5  31.5   13.5
Anderberg, Leif                 1468 3        22.0  29.5   11.0
Pettersson, Stefan              1292 3        21.5  29.5   14.0
Hammarström, Christer           1835 3        20.0  26.0   11.0
24-25 Levin, Lennart                  1748 2.5      25.0  33.5   14.5
Jivenius, Joakim                1318 2.5      21.5  28.0    8.0
26   Hyllengren, Anders              1503 1.5      18.5  24.5    6.0
27-28 Engfors, Sune                   1466 1        13.0  18.0    3.0
Brorson, Lennart                1629 1         9.5  15.0    3.0