Nov 292005
 

Måndagskvällens match mot Stockholms SS tredjelag slutade med en jordskredsseger för Vallentuna som därmed behåller ledningen i division 3. Vi skuggas dock av Solna 2 och Kristallen 3 som också vann i går och det är just dessa två lag vi har kvar att möta, så ingenting är klart ännu.
Vallentuna – Stockholms SS 3 6½ – 1½

1. Tomas S 1 – tappade kvalitet men fick starkt tryck mot vits kungsställning

2. Lars 1 – med kvalitet över gick slutspelet som på räls

3. Lennart 1 – fick en pjäs i tidsnöden och avslutade med ett damoffer

4. Magnus 1 – aggressiv öppning gav två merbönder och snabbaste vinsten

5. Anders 1 – bärgade segern bara sekunder efter Magnus

6. Christer ½ – jämnt spel hela vägen

7. Thomas C 1 – elegant avveckling till vunnet bondeslutspel

8. Arne 0 – vann kvalitet men tiden tickade obevekligen bort
Nästa rond spelas 23 januari och då ska vi ta oss an Kristallen 3.

Nov 262005
 

I onsdags spelades den sjätte och sista ronden i öppna KM, men tyvärr får vi vänta ett tag på sluttabellen eftersom inte mindre än tre partier sköts på framtiden. Det är dock redan klart att Täbys Roald Berthelsen vinner turneringen, oavsett hur det går för honom i det sista partiet.
Resultat rond 6

Uppskjutet    1 Roald Berthelsen      - Mats Palmborg
1  -  0      2 Magnus Benzein        - Jonathan Westerberg
Uppskjutet    3 Linus Centerström     - Thomas Centerström
½  -  ½      4 Lars Ekman            - Robert Thollin
Uppskjutet    5 Christer Hammarström  - Torben Karlsson
½  -  ½      6 Pelle Thollin         - Heinz Schmidt
0  -  1      7 Jonas Holdt           - Arne Viklund

Resultat rond 5

½  -  ½      2 Thomas Centerström    - Mats Palmborg
Nov 182005
 

En rond återstår av höstens öppna KM men Täbys Roald Berthelsen är redan klar segrare efter att ha vunnit det uppskjutna finalpartiet från rond 4 mot Thomas C. Han leder med ointagliga 1½ poäng inför sista ronden.
Finalronden spelas nu på onsdag, 23 november, och klockorna startas som vanligt 19.15.
Resultat rond 4

0  -  1      1 Thomas Centerström - Roald Berthelsen

Resultat rond 5

0  -  1      1 Jonathan Westerberg    - Roald Berthelsen
Uppskjutet    2 Thomas Centerström     - Mats Palmborg
½  -  ½      3 Robert Thollin         - Magnus Benzein
0  -  1      4 Christer Hammarström   - Linus Centerström
0  -  1      5 Arne Viklund           - Lars Ekman
1  -  0      6 Torben Karlsson        - Pelle Thollin
0  -  1      7 Jonas Holdt            - Heinz Schmidt
1  -  0      8 Anders Månsson         - FRIROND

Lottning rond 6, 23 nov

1 Roald Berthelsen     - Mats Palmborg
2 Magnus Benzein       - Jonathan Westerberg
3 Linus Centerström    - Thomas Centerström
4 Lars Ekman           - Robert Thollin
5 Christer Hammarström - Torben Karlsson
6 Pelle Thollin        - Heinz Schmidt
7 Anders Månsson       - Arne Viklund
8 Jonas Holdt          - FRIROND

Tabell efter 5 ronder

1 Roald Berthelsen            Täby SK 1685    5  12.5
2 Linus Centerström     Vallentuna SK 1932    3½ 14.0
3 Magnus Benzein        Vallentuna SK 1751    3½ 11.0
4 Mats Palmborg         Vallentuna SK 1837    3½  9.5
5 Robert Thollin        Vallentuna SK 1417    3  14.0
Thomas Centerström    Vallentuna SK 1595    3  14.0
7 Jonathan Westerberg   Vallentuna SK 1470    3  13.0
8 Lars Ekman            Vallentuna SK 1837    3   8.5
9 Torben Karlsson       Vallentuna SK 1403    2½ 10.5
10 Heinz Schmidt         Vallentuna SK 1380    2½ 10.0
11 Christer Hammarström  Vallentuna SK 1637    2  13.0
12 Arne Viklund          Vallentuna SK 1335    1½ 12.0
13 Pelle Thollin         Vallentuna SK 1300    1½ 10.5
Anders Månsson        Vallentuna SK 1681    1½ 10.5
15 Jonas Holdt           Vallentuna SK 1300    1  10.5
Nov 182005
 

I går torsdag avgjordes årets upplaga av Vallentunamästerskapet, klubbens breddtävling för alla grundskolelever i Vallentuna. Tävlingen blev en stor framgång och samlade inte mindre än 45 deltagare.
Resultat
Högstadiet (födda 1990-92, 4 deltagare)

1. Linus Centerström, Hammarbacksskolan, 6 p

2. Robert Thollin, Hjälmstaskolan, 4 p

3. Christopher Wåhlin, Bällstabergsskolan, 2 p
Mellanstadiet (födda 1993-95, 23 deltagare)

1. Jonathan Westerberg, Bällstabergsskolan, 17 p

2. Henrik Lindström, Gustav Vasaskolan, 15 p

3. Omid Naserol-Adl, Ormstaskolan, 15 p

   Navid Naserol-Adl, Ormstaskolan, 15 p
Lågstadiet (födda 1996-, 18 deltagare)

1. Jonathan Olausson, Lovisedalsskolan, 18 p

2. Jonas Bergqvist, Karbyskolan, 14 p

3. Sebastian Svensson, Gustav Vasaskolan, 14 p
(I låg- och mellanstadieklasserna räknade vi 3 p för vinst, 2 p för remi och 1 p för förlust.)

Nov 142005
 

Båda Vallentunalagen förlorade sina matcher i går söndag. Ännu värre är att vi inte ens hade fulla lag – förstalaget var en man kort från början och en till försvann på söndag morgon.
Både Lars och Linus svarade hur som helst för starka insatser och besegrade betydligt högre rankade motståndare.
Nynäshamn – VSK 1 5½ – 2½

1. Linus 1

2. Lars 1

3. Lennart 0

4. Magnus 0

5. Thomas C ½

6. Erik 0

7. WO 0

8. WO 0
En eloge också till Adam, som fixade en halvpoäng i sin seniorlagsdebut.
Täby 2 – VSK 2 3½ – 1½

1. Matz 0

2. Jonathan ½

3. Heinz ½

4. Arne 0

5. Adam ½

Nov 122005
 

Idag spelades Täby JGP, årets sista deltävling i Stockholms junior-GP, och Jonathan segrade i mellanstadieklassen. Därmed säkrade han inte bara segern i 94-klassen utan han blev också bäste poängplockare totalt i årets GP-tävlingar.
Jonathan tog 6½ poäng på sina sju partier. Linus fick nöja sig med en poäng mindre i A-klassen men det räckte ändå till en andraplats.
Hela resultatlistan finns som vanligt hos Stockholms schackförbund.

Nov 122005
 

Linus lyckades inte försvara sin titel i årets upplaga av Sven Karlssons minnesturnering, som spelades förra lördagen. Han förlorade finalen mot Gambits Gilbert Jansson och de båda har nu varsin inteckning i vandringspriset, det sjätte sedan turneringen instiftades. (Man får behålla sitt pris när man har vunnit tre gånger.)
I den öppna klassen blev det dock Vallentunaseger, genom Matz som besegrade Bo Cegrell, Roslagsbro, i gruppfinalen.

Nov 032005
 

Jonathan fortsätter att imponera i klubbmästerskapet och är obesegrad efter fyra ronder. I väntan på att Roald och Thomas C ska spela sitt hängparti leder han turneringen.
Rond 5 spelas onsdagen 9 november, klockorna startas 19:15 om inget annat är överenskommet mellan spelarna. Sista ronden spelas 23 nov.
Resultat rond 4

Uppskjutet    1 Thomas Centerström   - Roald Berthelsen
½  -  ½      2 Mats Palmborg        - Jonathan Westerberg
½  -  ½      3 Linus Centerström    - Robert Thollin
1  -  0      4 Magnus Benzein       - Pelle Thollin
0  -  1      5 Jonas Holdt          - Christer Hammarström
½  -  ½      6 Arne Viklund         - Torben Karlsson
1  -  0      7 Lars Ekman           - Anders Månsson
1  -  0      8 Heinz Schmidt        - FRIROND

Lottning rond 5

1 Jonathan Westerberg   - Roald Berthelsen
2 Thomas Centerström    - Mats Palmborg
3 Robert Thollin        - Magnus Benzein
4 Christer Hammarström  - Linus Centerström
5 Arne Viklund          - Lars Ekman
6 Torben Karlsson       - Pelle Thollin
7 Jonas Holdt           - Heinz Schmidt
8 Anders Månsson        - FRIROND

Ställning efter 4 ronder

1 Jonathan Westerberg   Vallentuna SK 1470    3   7.0 11½½
2 Mats Palmborg         Vallentuna SK 1837    3   6.5 ½11½
3 Magnus Benzein        Vallentuna SK 1751    3   6.0 0111
4 Roald Berthelsen            Täby SK 1685    3   5.0 111á
5 Linus Centerström     Vallentuna SK 1932    2½  8.5 101½
6 Robert Thollin        Vallentuna SK 1417    2½  7.5 110½
7 Thomas Centerström    Vallentuna SK 1595    2½  4.5 11½á
8 Christer Hammarström  Vallentuna SK 1637    2   7.5 1001
9 Lars Ekman            Vallentuna SK 1837    2   5.5 0011
10 Arne Viklund          Vallentuna SK 1335    1½  7.5 ½0½½
11 Pelle Thollin         Vallentuna SK 1300    1½  7.0 01½0
12 Heinz Schmidt         Vallentuna SK 1380    1½  6.5 0½01
13 Torben Karlsson       Vallentuna SK 1403    1½  6.0 0½½½
14 Jonas Holdt           Vallentuna SK 1300    1   6.5 ½0½0
15 Anders Månsson        Vallentuna SK 1681    ½   7.5 ½000