Apr 262006
 

Årets Norrortsmästerskap är slutspelat. A-gruppen vanns av Emilia Horn, Kristallen, på 6 p och B-grupen av Täbys Joakim Jivenius på 5½p. Vi gratulerar.
Från Vallentunaperspektiv kan vi notera att Christopher gjorde en lysande turnering och måste ha tjänat en hel skopa rankingpoäng. Magnus blev bäste Vallentunaspelare i A-gruppen efter att ha tillfogat Emilia Horn hennes enda nederlag i sista ronden.
Väl mött nästa vår! Då kör vi igen!

A: Resultat rond 7
1 Magnus Benzein (11)        1:0    Emilia Horn (2)
2 Michael Rygaard (1)        1:0    Vojin Tabakovic (16)
3 Thomas Centerström (17)   .5:.5   Tommi Saukkoriipi (4)
4 Jan Engfeldt (3)           1:0    Hans Svedbark (14)
5 Inge Bhatt (8)            .5:.5   Lars Ekman (6)
6 Göthe Flodin (12)         .5:.5   Christer K Johansson (7)
7 Lennart Levin (15)         0:1    Björn Fallqvist (13)
8 Roald Berthelsen (10)     .5:.5   Lars Hörling (9)
9 Bo Ländin (5)             .5:.5   Christer V Johansson (18)
A: Uppskjutna partier
9 Christer V Johansson (18) .5:.5   Björn Fallqvist (13)
B: Resultat rond 7
1 Heinz Schmidt (15)         +:-    Joakim Jivenius (7)
2 Claes Sjölin (1)           0:1    Lennart Brorson (2)
3 Christopher Wåhlin (14)    1:0    Andreas Östlin (9)
4 Anders Hyllengren (3)      0:1    Armen Aleksandrian (5)
5 Stefan Pettersson (8)      1:0    William Schröder (11)
6 Jonas Holdt (13)           0:1    Johan Nordansjö (10)
7 Niklas Kromnow (12)        0:1    Sune Engfors (4)
A: Slutresultat
1   Emilia Horn (2)           2101 Kristallens SK 6        19.0
2   Michael Rygaard (1)       2284 Sollentuna SK  6        18.0
3   Tommi Saukkoriipi (4)     2003 Täby SK        4        21.0
4   Jan Engfeldt (3)          2070 Täby SK        4        20.0
5   Magnus Benzein (11)       1754 Vallentuna SK  4        16.5
6   Vojin Tabakovic (16)      1657 Sollentuna SK  3.5      19.0
7   Thomas Centerström (17)   1643 Vallentuna SK  3.5      18.0
8   Christer K Johansson (7)  1800 Sollentuna SK  3.5      17.0
9   Lars Ekman (6)            1862 Vallentuna SK  3.5      16.0
10   Inge Bhatt (8)            1780 Sollentuna SK  3.5      15.5
11   Björn Fallqvist (13)      1719 Täby SK        3.5      14.0
12   Hans Svedbark (14)        1710 Täby SK        3        16.5
13   Lars Hörling (9)          1764 Sollentuna SK  3        16.0
14   Lennart Levin (15)        1669 Sollentuna SK  2.5      17.0
15   Bo Ländin (5)             1897 Täby SK        2.5      16.5
16   Christer V Johansson (18) 1608 Åkersberga SK  2.5      15.5
17   Göthe Flodin (12)         1727 Täby SK        2.5      14.5
18   Roald Berthelsen (10)     1760 Täby SK        2        16.0
A: Korstabell
1.  Rygaard, Michael      2284 Sollentuna SK   9:W  5:W  2:L  3:W  7:W  4:W 16:W
2.  Horn, Emilia          2101 Kristallens SK 17:W 16:W  1:W  4:W  3:W  8:W 11:L
3.  Engfeldt, Jan         2070 Täby SK        10:W  4:D  8:W  1:L  2:L  7:D 14:W
4.  Saukkoriipi, Tommi    2003 Täby SK        11:W  3:D  5:W  2:L  6:W  1:L 17:D
5.  Ländin, Bo            1897 Täby SK        14:W  1:L  4:L 12:D 13:D  6:L 18:D
6.  Ekman, Lars           1862 Vallentuna SK  15:L 13:W  9:W  7:L  4:L  5:W  8:D
7.  Johansson, Christer K 1800 Sollentuna SK  16:D 17:D 15:D  6:W  1:L  3:D 12:D
8.  Bhatt, Inge           1780 Sollentuna SK  18:D 15:W  3:L  9:D 12:W  2:L  6:D
9.  Hörling, Lars         1764 Sollentuna SK   1:L 14:W  6:L  8:D 15:W 16:L 10:D
10. Berthelsen, Roald     1760 Täby SK         3:L 11:L 12:D 16:D 18:D 14:L  9:D
11. Benzein, Magnus       1754 Vallentuna SK   4:L 10:W 14:L 15:W 16:D 17:D  2:W
12. Flodin, Göthe         1727 Täby SK        13:D 18:D 10:D  5:D  8:L 15:L  7:D
13. Fallqvist, Björn      1719 Täby SK        12:D  6:L 17:D 14:D  5:D 18:D 15:W
14. Svedbark, Hans        1710 Täby SK         5:L  9:L 11:W 13:D 17:D 10:W  3:L
15. Levin, Lennart        1669 Sollentuna SK   6:W  8:L  7:D 11:L  9:L 12:W 13:L
16. Tabakovic, Vojin      1657 Sollentuna SK   7:D  2:L 18:W 10:D 11:D  9:W  1:L
17. Centerström, Thomas   1643 Vallentuna SK   2:L  7:D 13:D 18:W 14:D 11:D  4:D
18. Johansson, Christer V 1608 Åkersberga SK   8:D 12:D 16:L 17:L 10:D 13:D  5:D
B: Slutresultat
1   Joakim Jivenius (7)     1436 Täby SK       5.5      19.5
2   Claes Sjölin (1)        1544 Sollentuna SK 5        20.0
3   Lennart Brorson (2)     1533 Sollentuna SK 5        19.5
4   Heinz Schmidt (15)      1376 Vallentuna SK 4.5      19.5
5   Christopher Wåhlin (14) 1150 Vallentuna SK 4.5      19.0
6   Andreas Östlin (9)      1384 Täby SK       4        20.0
7   Stefan Pettersson (8)   1392 Täby SK       4        15.5
8   Armen Aleksandrian (5)  1503 Täby SK       3.5      18.0
9   Leif Anderberg (6)      1463 Vallentuna SK 3.5      17.0
10   Anders Hyllengren (3)   1514 Täby SK       3.5      16.0
11   Johan Nordansjö (10)    1352 Täby SK       3        15.5
12   Sune Engfors (4)        1512 Sollentuna SK 3        15.0
13   Jonas Holdt (13)        1268 Vallentuna SK 2.5      17.5
14   William Schröder (11)   1325 Sollentuna SK 2.5      16.0
15   Niklas Kromnow (12)     1300 Täby SK       1        17.5
B: Korstabell
1.  Sjölin, Claes       1544 Sollentuna SK  7:L 15:W  9:W 10:W 14:W  6:W  2:L
2.  Brorson, Lennart    1533 Sollentuna SK  8:W 11:W  6:L  3:W  7:L  4:W  1:W
3.  Hyllengren, Anders  1514 Täby SK        9:L 12:W  8:W  2:L  4:D 13:W  5:L
4.  Engfors, Sune       1512 Sollentuna SK 11:D  8:D 13:D 14:-  3:D  2:L 12:W
5.  Aleksandrian, Armen 1503 Täby SK       10:W 14:L 15:L 12:W  6:L 14:D  3:W
6.  Anderberg, Leif     1463 Vallentuna SK 12:W  9:D  2:W  7:L  5:W  1:L   :
7.  Jivenius, Joakim    1436 Täby SK        1:W 13:W 14:W  6:W  2:W  9:D 15:-
8.  Pettersson, Stefan  1392 Täby SK        2:L  4:D  3:L 15:D 12:W   :W 11:W
9.  Östlin, Andreas     1384 Täby SK        3:W  6:D  1:L 13:W 10:+  7:D 14:L
10. Nordansjö, Johan    1352 Täby SK        5:L   :W 11:W  1:L  9:- 15:- 13:W
11. Schröder, William   1325 Sollentuna SK  4:D  2:L 10:L   :W 13:L 12:W  8:L
12. Kromnow, Niklas     1300 Täby SK        6:L  3:L   :W  5:L  8:L 11:L  4:L
13. Holdt, Jonas        1268 Vallentuna SK   :W  7:L  4:D  9:L 11:W  3:L 10:L
14. Wåhlin, Christopher 1150 Vallentuna SK 15:W  5:W  7:L  4:+  1:L  5:D  9:W
15. Schmidt, Heinz      1376 Vallentuna SK 14:L  1:L  5:W  8:D   :W 10:+  7:+
Apr 142006
 

Här är lottningen till sista ronden. Den spelas tisdagen den 25 april i Vallentuna, kl 19.00. Prisutdelningen kommer hållas samma kväll efter att sista partiet är färdigt så det finns ingen möjlighet att skjuta upp partier efter det datumet.
Emilia Horn har fortfarande full poäng och leder A-gruppen med en helpoäng inför sista ronden. I B-gruppen har Joakim Jivenius släppt sin första halva men han leder ändå med en halv poäng tillgodo på tvåan.

A: Lottning rond 7
1 Magnus Benzein (11)         :     Emilia Horn (2)
2 Michael Rygaard (1)         :     Vojin Tabakovic (16)
3 Thomas Centerström (17)     :     Tommi Saukkoriipi (4)
4 Jan Engfeldt (3)            :     Hans Svedbark (14)
5 Inge Bhatt (8)              :     Lars Ekman (6)
6 Göthe Flodin (12)           :     Christer K Johansson (7)
7 Lennart Levin (15)          :     Björn Fallqvist (13)
8 Roald Berthelsen (10)       :     Lars Hörling (9)
9 Bo Ländin (5)               :     Christer V Johansson (18)
B: Lottning rond 7
1 Heinz Schmidt (15)          :     Joakim Jivenius (7)
2 Claes Sjölin (1)            :     Lennart Brorson (2)
3 Christopher Wåhlin (14)     :     Andreas Östlin (9)
4 Anders Hyllengren (3)       :     Armen Aleksandrian (5)
5 Stefan Pettersson (8)       :     William Schröder (11)
6 Jonas Holdt (13)            :     Johan Nordansjö (10)
7 Niklas Kromnow (12)         :     Sune Engfors (4)
A: Uppskjutna partier
9 Christer V Johansson (18)     :     Björn Fallqvist (13)
A: Resultatlista efter  6 ronder
1   Emilia Horn (2)           2101 Kristallens SK 6        16.0
2   Michael Rygaard (1)       2284 Sollentuna SK  5        15.5
3-4  Tommi Saukkoriipi (4)     2003 Täby SK        3.5      17.0
Vojin Tabakovic (16)      1657 Sollentuna SK  3.5      15.0
5-11  Jan Engfeldt (3)          2070 Täby SK        3        17.5
Magnus Benzein (11)       1754 Vallentuna SK  3        15.5
Christer K Johansson (7)  1800 Sollentuna SK  3        15.0
Thomas Centerström (17)   1643 Vallentuna SK  3        14.5
Lars Ekman (6)            1862 Vallentuna SK  3        13.0
Inge Bhatt (8)            1780 Sollentuna SK  3        13.0
Hans Svedbark (14)        1710 Täby SK        3        12.5
12-13 Lars Hörling (9)          1764 Sollentuna SK  2.5      15.0
Lennart Levin (15)        1669 Sollentuna SK  2.5      13.5
14-16 Bo Ländin (5)             1897 Täby SK        2        13.5
Björn Fallqvist (13)      1719 Täby SK        2        12.5
Göthe Flodin (12)         1727 Täby SK        2        11.0
17-18 Roald Berthelsen (10)     1760 Täby SK        1.5      13.5
Christer V Johansson (18) 1608 Åkersberga SK  1.5      12.0
B: Resultatlista efter  6 ronder
1   Joakim Jivenius (7)     1436 Täby SK       5.5      17.0
2   Claes Sjölin (1)        1544 Sollentuna SK 5        17.0
3-4  Andreas Östlin (9)      1384 Täby SK       4        18.0
Lennart Brorson (2)     1533 Sollentuna SK 4        17.5
5-8  Heinz Schmidt (15)      1376 Vallentuna SK 3.5      16.5
Christopher Wåhlin (14) 1150 Vallentuna SK 3.5      16.0
Leif Anderberg (6)      1463 Vallentuna SK 3.5      15.0
Anders Hyllengren (3)   1514 Täby SK       3.5      13.0
9   Stefan Pettersson (8)   1392 Täby SK       3        14.0
10-12 Jonas Holdt (13)        1268 Vallentuna SK 2.5      15.5
Armen Aleksandrian (5)  1503 Täby SK       2.5      14.5
William Schröder (11)   1325 Sollentuna SK 2.5      13.0
13-14 Johan Nordansjö (10)    1352 Täby SK       2        14.0
Sune Engfors (4)        1512 Sollentuna SK 2        13.0
15   Niklas Kromnow (12)     1300 Täby SK       1        14.5
Apr 062006
 

Rond 6 i Norrortsmästerskapet är spelad och lottning av sista ronden kommer att skickas ut i mitten av nästa vecka. Kom ihåg att rapportera in resultat från uppskjutna matcher så snabbt som möjligt.
Sista ronden spelas i Vallentuna tisdagen den 25 april, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna.

A: Resultat rond 6
1 Emilia Horn (2)               :     Inge Bhatt (8)
2 Tommi Saukkoriipi (4)        0:1    Michael Rygaard (1)
3 Christer K Johansson (7)      :     Jan Engfeldt (3)
4 Lars Hörling (9)             0:1    Vojin Tabakovic (16)
5 Magnus Benzein (11)         .5:.5   Thomas Centerström (17)
6 Lars Ekman (6)               1:0    Bo Ländin (5)
7 Hans Svedbark (14)           1:0    Roald Berthelsen (10)
8 Göthe Flodin (12)            0:1    Lennart Levin (15)
9 Christer V Johansson (18)     :     Björn Fallqvist (13)
A: Uppskjutna partier
6 Björn Fallqvist (13)      .5:.5   Bo Ländin (5)
B: Resultat rond 6
1 Joakim Jivenius (7)      .5:.5   Andreas Östlin (9)
2 Leif Anderberg (6)        0:1    Claes Sjölin (1)
3 Sune Engfors (4)          0:1    Lennart Brorson (2)
4 Anders Hyllengren (3)     1:0    Jonas Holdt (13)
5 Johan Nordansjö (10)      -:+    Heinz Schmidt (15)
6 Armen Aleksandrian (5)     :     Christopher Wåhlin (14)
7 William Schröder (11)     1:0    Niklas Kromnow (12)
8 Stefan Pettersson (8)     1:0    BYE
B: Uppskjutna partier
4 Andreas Östlin (9)         +:-    Johan Nordansjö (10)
A: Resultatlista efter  6 ronder
1-2  Emilia Horn (2)           2101 Kristallens SK 5        13.0
Michael Rygaard (1)       2284 Sollentuna SK  5        11.0
3-4  Tommi Saukkoriipi (4)     2003 Täby SK        3.5      13.5
Vojin Tabakovic (16)      1657 Sollentuna SK  3.5       9.5
5-9  Magnus Benzein (11)       1754 Vallentuna SK  3        12.0
Thomas Centerström (17)   1643 Vallentuna SK  3        10.5
Lars Ekman (6)            1862 Vallentuna SK  3         9.5
Inge Bhatt (8)            1780 Sollentuna SK  3         9.5
Hans Svedbark (14)        1710 Täby SK        3         9.5
10-13 Jan Engfeldt (3)          2070 Täby SK        2.5      14.0
Lars Hörling (9)          1764 Sollentuna SK  2.5      12.5
Christer K Johansson (7)  1800 Sollentuna SK  2.5      12.0
Lennart Levin (15)        1669 Sollentuna SK  2.5      11.0
14-16 Bo Ländin (5)             1897 Täby SK        2        11.5
Björn Fallqvist (13)      1719 Täby SK        2        10.0
Göthe Flodin (12)         1727 Täby SK        2         8.0
17-18 Roald Berthelsen (10)     1760 Täby SK        1.5      10.5
Christer V Johansson (18) 1608 Åkersberga SK  1.5      10.0
B: Resultatlista efter  6 ronder
1   Joakim Jivenius (7)     1436 Täby SK       5.5      13.5
2   Claes Sjölin (1)        1544 Sollentuna SK 5        12.0
3-4  Andreas Östlin (9)      1384 Täby SK       4        14.5
Lennart Brorson (2)     1533 Sollentuna SK 4        12.0
5-7  Leif Anderberg (6)      1463 Vallentuna SK 3.5      14.5
Anders Hyllengren (3)   1514 Täby SK       3.5      10.5
Heinz Schmidt (15)      1376 Vallentuna SK 3.5      10.5
8-9  Christopher Wåhlin (14) 1150 Vallentuna SK 3        12.0
Stefan Pettersson (8)   1392 Täby SK       3        11.5
10-11 Jonas Holdt (13)        1268 Vallentuna SK 2.5      12.5
William Schröder (11)   1325 Sollentuna SK 2.5      10.0
12-14 Johan Nordansjö (10)    1352 Täby SK       2        11.0
Armen Aleksandrian (5)  1503 Täby SK       2        10.0
Sune Engfors (4)        1512 Sollentuna SK 2         9.0
15   Niklas Kromnow (12)     1300 Täby SK       1        11.0