Apr 142006
 

Här är lottningen till sista ronden. Den spelas tisdagen den 25 april i Vallentuna, kl 19.00. Prisutdelningen kommer hållas samma kväll efter att sista partiet är färdigt så det finns ingen möjlighet att skjuta upp partier efter det datumet.
Emilia Horn har fortfarande full poäng och leder A-gruppen med en helpoäng inför sista ronden. I B-gruppen har Joakim Jivenius släppt sin första halva men han leder ändå med en halv poäng tillgodo på tvåan.

A: Lottning rond 7
1 Magnus Benzein (11)         :     Emilia Horn (2)
2 Michael Rygaard (1)         :     Vojin Tabakovic (16)
3 Thomas Centerström (17)     :     Tommi Saukkoriipi (4)
4 Jan Engfeldt (3)            :     Hans Svedbark (14)
5 Inge Bhatt (8)              :     Lars Ekman (6)
6 Göthe Flodin (12)           :     Christer K Johansson (7)
7 Lennart Levin (15)          :     Björn Fallqvist (13)
8 Roald Berthelsen (10)       :     Lars Hörling (9)
9 Bo Ländin (5)               :     Christer V Johansson (18)
B: Lottning rond 7
1 Heinz Schmidt (15)          :     Joakim Jivenius (7)
2 Claes Sjölin (1)            :     Lennart Brorson (2)
3 Christopher Wåhlin (14)     :     Andreas Östlin (9)
4 Anders Hyllengren (3)       :     Armen Aleksandrian (5)
5 Stefan Pettersson (8)       :     William Schröder (11)
6 Jonas Holdt (13)            :     Johan Nordansjö (10)
7 Niklas Kromnow (12)         :     Sune Engfors (4)
A: Uppskjutna partier
9 Christer V Johansson (18)     :     Björn Fallqvist (13)
A: Resultatlista efter  6 ronder
1   Emilia Horn (2)           2101 Kristallens SK 6        16.0
2   Michael Rygaard (1)       2284 Sollentuna SK  5        15.5
3-4  Tommi Saukkoriipi (4)     2003 Täby SK        3.5      17.0
Vojin Tabakovic (16)      1657 Sollentuna SK  3.5      15.0
5-11  Jan Engfeldt (3)          2070 Täby SK        3        17.5
Magnus Benzein (11)       1754 Vallentuna SK  3        15.5
Christer K Johansson (7)  1800 Sollentuna SK  3        15.0
Thomas Centerström (17)   1643 Vallentuna SK  3        14.5
Lars Ekman (6)            1862 Vallentuna SK  3        13.0
Inge Bhatt (8)            1780 Sollentuna SK  3        13.0
Hans Svedbark (14)        1710 Täby SK        3        12.5
12-13 Lars Hörling (9)          1764 Sollentuna SK  2.5      15.0
Lennart Levin (15)        1669 Sollentuna SK  2.5      13.5
14-16 Bo Ländin (5)             1897 Täby SK        2        13.5
Björn Fallqvist (13)      1719 Täby SK        2        12.5
Göthe Flodin (12)         1727 Täby SK        2        11.0
17-18 Roald Berthelsen (10)     1760 Täby SK        1.5      13.5
Christer V Johansson (18) 1608 Åkersberga SK  1.5      12.0
B: Resultatlista efter  6 ronder
1   Joakim Jivenius (7)     1436 Täby SK       5.5      17.0
2   Claes Sjölin (1)        1544 Sollentuna SK 5        17.0
3-4  Andreas Östlin (9)      1384 Täby SK       4        18.0
Lennart Brorson (2)     1533 Sollentuna SK 4        17.5
5-8  Heinz Schmidt (15)      1376 Vallentuna SK 3.5      16.5
Christopher Wåhlin (14) 1150 Vallentuna SK 3.5      16.0
Leif Anderberg (6)      1463 Vallentuna SK 3.5      15.0
Anders Hyllengren (3)   1514 Täby SK       3.5      13.0
9   Stefan Pettersson (8)   1392 Täby SK       3        14.0
10-12 Jonas Holdt (13)        1268 Vallentuna SK 2.5      15.5
Armen Aleksandrian (5)  1503 Täby SK       2.5      14.5
William Schröder (11)   1325 Sollentuna SK 2.5      13.0
13-14 Johan Nordansjö (10)    1352 Täby SK       2        14.0
Sune Engfors (4)        1512 Sollentuna SK 2        13.0
15   Niklas Kromnow (12)     1300 Täby SK       1        14.5

 Skriv en kommentar

Du kan använda dessa HTML taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)