Apr 062006
 

Rond 6 i Norrortsmästerskapet är spelad och lottning av sista ronden kommer att skickas ut i mitten av nästa vecka. Kom ihåg att rapportera in resultat från uppskjutna matcher så snabbt som möjligt.
Sista ronden spelas i Vallentuna tisdagen den 25 april, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna.

A: Resultat rond 6
1 Emilia Horn (2)               :     Inge Bhatt (8)
2 Tommi Saukkoriipi (4)        0:1    Michael Rygaard (1)
3 Christer K Johansson (7)      :     Jan Engfeldt (3)
4 Lars Hörling (9)             0:1    Vojin Tabakovic (16)
5 Magnus Benzein (11)         .5:.5   Thomas Centerström (17)
6 Lars Ekman (6)               1:0    Bo Ländin (5)
7 Hans Svedbark (14)           1:0    Roald Berthelsen (10)
8 Göthe Flodin (12)            0:1    Lennart Levin (15)
9 Christer V Johansson (18)     :     Björn Fallqvist (13)
A: Uppskjutna partier
6 Björn Fallqvist (13)      .5:.5   Bo Ländin (5)
B: Resultat rond 6
1 Joakim Jivenius (7)      .5:.5   Andreas Östlin (9)
2 Leif Anderberg (6)        0:1    Claes Sjölin (1)
3 Sune Engfors (4)          0:1    Lennart Brorson (2)
4 Anders Hyllengren (3)     1:0    Jonas Holdt (13)
5 Johan Nordansjö (10)      -:+    Heinz Schmidt (15)
6 Armen Aleksandrian (5)     :     Christopher Wåhlin (14)
7 William Schröder (11)     1:0    Niklas Kromnow (12)
8 Stefan Pettersson (8)     1:0    BYE
B: Uppskjutna partier
4 Andreas Östlin (9)         +:-    Johan Nordansjö (10)
A: Resultatlista efter  6 ronder
1-2  Emilia Horn (2)           2101 Kristallens SK 5        13.0
Michael Rygaard (1)       2284 Sollentuna SK  5        11.0
3-4  Tommi Saukkoriipi (4)     2003 Täby SK        3.5      13.5
Vojin Tabakovic (16)      1657 Sollentuna SK  3.5       9.5
5-9  Magnus Benzein (11)       1754 Vallentuna SK  3        12.0
Thomas Centerström (17)   1643 Vallentuna SK  3        10.5
Lars Ekman (6)            1862 Vallentuna SK  3         9.5
Inge Bhatt (8)            1780 Sollentuna SK  3         9.5
Hans Svedbark (14)        1710 Täby SK        3         9.5
10-13 Jan Engfeldt (3)          2070 Täby SK        2.5      14.0
Lars Hörling (9)          1764 Sollentuna SK  2.5      12.5
Christer K Johansson (7)  1800 Sollentuna SK  2.5      12.0
Lennart Levin (15)        1669 Sollentuna SK  2.5      11.0
14-16 Bo Ländin (5)             1897 Täby SK        2        11.5
Björn Fallqvist (13)      1719 Täby SK        2        10.0
Göthe Flodin (12)         1727 Täby SK        2         8.0
17-18 Roald Berthelsen (10)     1760 Täby SK        1.5      10.5
Christer V Johansson (18) 1608 Åkersberga SK  1.5      10.0
B: Resultatlista efter  6 ronder
1   Joakim Jivenius (7)     1436 Täby SK       5.5      13.5
2   Claes Sjölin (1)        1544 Sollentuna SK 5        12.0
3-4  Andreas Östlin (9)      1384 Täby SK       4        14.5
Lennart Brorson (2)     1533 Sollentuna SK 4        12.0
5-7  Leif Anderberg (6)      1463 Vallentuna SK 3.5      14.5
Anders Hyllengren (3)   1514 Täby SK       3.5      10.5
Heinz Schmidt (15)      1376 Vallentuna SK 3.5      10.5
8-9  Christopher Wåhlin (14) 1150 Vallentuna SK 3        12.0
Stefan Pettersson (8)   1392 Täby SK       3        11.5
10-11 Jonas Holdt (13)        1268 Vallentuna SK 2.5      12.5
William Schröder (11)   1325 Sollentuna SK 2.5      10.0
12-14 Johan Nordansjö (10)    1352 Täby SK       2        11.0
Armen Aleksandrian (5)  1503 Täby SK       2        10.0
Sune Engfors (4)        1512 Sollentuna SK 2         9.0
15   Niklas Kromnow (12)     1300 Täby SK       1        11.0

 Skriv en kommentar

Du kan använda dessa HTML taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)