Mar 262007
 

A-laget avslutade sejouren i division 4 med att vinna mot Rockaden 6. Det blev sålunda full pott för laget – sju segrar av sju möjliga. Nästa år blir det division 3 igen.
För B-laget gick det sämre, förlust mot Danderyd trots en heroisk insats av Christopher på första bordet.
VSK 1 – Rockaden 6 3½ – 1½

1. Jonathan 1

2. Lars 1

3. Anders ½

4. Simon 0

5. Matz 1
VSK 2 – Danderyd 1 – 4

1. Christopher ½

2. Axel 0

3. Arne 0

4. Jonas 0

5. Gemensam WO ½

Mar 182007
 

Rond 5 i Norrortsmästerskapet spelas i Täby tisdagen den 20 mars, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna.
Övriga ronder spelas 3/4 och 17/4. Uppskjutna partier eller partier som ska spelas innan ordinarie dag kan spelas i Hammarbacksskolan, Vallentuna på onsdagar och i Täby på rondfria tisdagar.

A: Rond 3, Täby tisdagen 27 feb
2 Vojin Tabakovic (4)         :     Jan Engfeldt (1)
4 Christer Johansson (11)   .5:.5   Nils Eklund (8)
5 Mattias Berggren (7)       1:0    Lars Ekman (3)
6 Ludvig Zingmark (9)        -:+    Hans Weström (10)
A: Rond 4, Täby tisdagen 6 mar
1 Tommi Saukkoriipi (2)   .5:.5   Jonathan Westerberg (5)
2 Vojin Tabakovic (4)      0:1    Lars Hörling (6)
3 Jan Engfeldt (1)          :     Christer Johansson (11)
4 Nils Eklund (8)          0:1    Anders Hyllengren (12)
5 Lars Ekman (3)           +:-    Ludvig Zingmark (9)
6 Hans Weström (10)       .5:.5   Mattias Berggren (7)
A: Rond 5, Täby tisdagen 20 mar
1 Lars Hörling (6)            :     Anders Hyllengren (12)
2 Lars Ekman (3)              :     Tommi Saukkoriipi (2)
3 Jonathan Westerberg (5)     :     Vojin Tabakovic (4)
4 Mattias Berggren (7)        :     Nils Eklund (8)
5 Christer Johansson (11)     :     Hans Weström (10)
6 Jan Engfeldt (1)           1:0    BYE
A: Ställning efter 4 ronder
1   Tommi Saukkoriipi (2)   2020 Täby SK       3         6.0
2   Lars Hörling (6)        1880 Sollentuna SK 3         5.5
3   Jonathan Westerberg (5) 1809 Vallentuna SK 2.5       5.0
Mattias Berggren (7)    1746 Täby SK       2.5       5.0
5   Anders Hyllengren (12)  1625 Täby SK       2         7.5
6   Jan Engfeldt (1)        2080 Täby SK       2         5.5
7   Hans Weström (10)       1668 Sollentuna SK 2         5.0
8   Vojin Tabakovic (4)     1833 Sollentuna SK 1.5       7.0
9   Lars Ekman (3)          1862 Vallentuna SK 1.5       5.5
Nils Eklund (8)         1698 Hedemora SS   1.5       5.5
11   Christer Johansson (11) 1634 Täby SK       1.5       4.5
12   Ludvig Zingmark (9)     1684 Täby SK       0         3.5
B: Rond 3, Täby tisdagen 27 feb
1 Axel Bur⁄nius (9)          :     Christopher Wåhlin (4)
5 Pär Stockhammar (6)       0:1    Niklas Kromnow (12)
B: Rond 4, Täby tisdagen 6 mar
1 Andreas Östlin (7)       .5:.5   Axel Bur⁄nius (9)
2 Christopher Wåhlin (4)    0:1    Richard Hårdänge (3)
3 Heinz Schmidt (8)          :     Lennart Brorson (1)
4 Pär Stockhammar (6)        :     Eerik-Jan Sergo (5)
5 Tonny Immersköld (13)     0:1    Jan Malmgren (10)
6 Johan Nordansjö (11)       :     Jonas Holdt (14)
7 Niklas Kromnow (12)       1:0    BYE
B: Rond 5, Täby tisdagen 20 mar
1 Richard Hårdänge (3)     :     Andreas Östlin (7)
2 Jan Malmgren (10)        :     Axel Bur⁄nius (9)
3 Heinz Schmidt (8)        :     Christopher Wåhlin (4)
4 Niklas Kromnow (12)      :     Eerik-Jan Sergo (5)
5 Lennart Brorson (1)      :     Tonny Immersköld (13)
6 Jonas Holdt (14)         :     Pär Stockhammar (6)
7 Johan Nordansjö (11)    1:0    BYE
B: Ställning efter 4 ronder
1   Andreas Östlin (7)     1403 Täby SK       3.5       6.5
2   Richard Hårdänge (3)   1500 Täby SK       3         6.5
3   Axel Bur⁄nius (9)      1355 Vallentuna SK 2.5       7.0
4   Jan Malmgren (10)      1350 Täby SK       2.5       6.5
5   Christopher Wåhlin (4) 1487 Vallentuna SK 2         6.0
6   Niklas Kromnow (12)    1234 Täby SK       2         5.5
7   Heinz Schmidt (8)      1376 Vallentuna SK 2         4.0
8   Eerik-Jan Sergo (5)    1468 Uppl.Väsby SK 1.5       5.5
9   Tonny Immersköld (13)  1177 Täby SK       1         5.5
10   Lennart Brorson (1)    1505 Sollentuna SK 1         5.0
11   Johan Nordansjö (11)   1301 Täby SK       1         4.5
12   Sune Engfors (2)       1534 Sollentuna SK 1         4.0
Pär Stockhammar (6)    1430 Täby SK       1         4.0
14   Jonas Holdt (14)       1240 Vallentuna SK 1         3.5
Mar 042007
 

I dag möttes Vallentuna 1 och Solna 3 i en direkt final i division 4 grupp 3. Matchen slutade med seger för Vallentuna och därmed är seriesegern säkrad trots att en omgång återstår.
VSK 1 – Solna 3 3½ – 1½

1. Lars ½

2. Jonathan ½

3. Lennart ½

4. Anders M 1

5. Simon 1
Lag 2 hade spelledigt den här helgen.

Mar 032007
 

Rond 4 i Norrortsmästerskapet är lottad och spelas i Täby tisdagen den 6 mars, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna. Tyvärr blev det många uppskjutna partier för rond 3.
Övriga ronder spelas 20/3, 3/4 och 17/4. Uppskjutna partier eller partier som ska spelas innan ordinarie dag kan spelas i Hammarbacksskolan, Vallentuna på onsdagar och i Täby på rondfria tisdagar.

A: Rond 3, Täby tisdagen 27 feb
1 Lars Hörling (6)           0:1    Tommi Saukkoriipi (2)
2 Vojin Tabakovic (4)         :     Jan Engfeldt (1)
3 Anders Hyllengren (12)     0:1    Jonathan Westerberg (5)
4 Christer Johansson (11)     :     Nils Eklund (8)
5 Mattias Berggren (7)        :     Lars Ekman (3)
6 Ludvig Zingmark (9)         :     Hans Weström (10)
A: Rond 4, Täby tisdagen 6 mar
1 Tommi Saukkoriipi (2)       :     Jonathan Westerberg (5)
2 Vojin Tabakovic (4)         :     Lars Hörling (6)
3 Jan Engfeldt (1)            :     Christer Johansson (11)
4 Nils Eklund (8)             :     Anders Hyllengren (12)
5 Lars Ekman (3)              :     Ludvig Zingmark (9)
6 Hans Weström (10)           :     Mattias Berggren (7)
A: Ställning efter 3 ronder
1   Tommi Saukkoriipi (2)   2020 Täby SK       2.5       3.5
2   Lars Hörling (6)        1880 Sollentuna SK 2         2.5
3   Jonathan Westerberg (5) 1809 Vallentuna SK 2         2.0
4   Vojin Tabakovic (4)     1833 Sollentuna SK 1.5       3.0
5   Anders Hyllengren (12)  1625 Täby SK       1         3.0
6   Jan Engfeldt (1)        2080 Täby SK       1         2.5
7   Nils Eklund (8)         1698 Hedemora SS   1         2.0
Christer Johansson (11) 1634 Täby SK       1         2.0
9   Lars Ekman (3)          1862 Vallentuna SK 0.5       1.5
Hans Weström (10)       1668 Sollentuna SK 0.5       1.5
11   Mattias Berggren (7)    1746 Täby SK       0.5       1.0
Ludvig Zingmark (9)     1684 Täby SK       0.5       1.0
B: Rond 3, Täby tisdagen 27 feb
1 Axel Bur⁄nius (9)          :     Christopher Wåhlin (4)
2 Eerik-Jan Sergo (5)       0:1    Andreas Östlin (7)
3 Richard Hårdänge (3)      1:0    Jan Malmgren (10)
4 Jonas Holdt (14)          0:1    Heinz Schmidt (8)
5 Pär Stockhammar (6)        :     Niklas Kromnow (12)
6 Lennart Brorson (1)       1:0    Johan Nordansjö (11)
7 Tonny Immersköld (13)     1:0    BYE
B: Rond 4, Täby tisdagen 6 mar
1 Andreas Östlin (7)         :     Axel Bur⁄nius (9)
2 Christopher Wåhlin (4)     :     Richard Hårdänge (3)
3 Heinz Schmidt (8)          :     Lennart Brorson (1)
4 Pär Stockhammar (6)        :     Eerik-Jan Sergo (5)
5 Tonny Immersköld (13)      :     Jan Malmgren (10)
6 Johan Nordansjö (11)       :     Jonas Holdt (14)
7 Niklas Kromnow (12)       1:0    BYE
B: Ställning efter 3 ronder
1   Andreas Östlin (7)     1403 Täby SK       3         3.5
2   Axel Bur⁄nius (9)      1355 Vallentuna SK 2         4.0
3   Richard Hårdänge (3)   1500 Täby SK       2         3.0
Christopher Wåhlin (4) 1487 Vallentuna SK 2         3.0
5   Heinz Schmidt (8)      1376 Vallentuna SK 2         2.0
6   Jan Malmgren (10)      1350 Täby SK       1.5       4.0
7   Eerik-Jan Sergo (5)    1468 Uppl.Väsby SK 1.5       3.0
8   Niklas Kromnow (12)    1234 Täby SK       1         4.0
9   Sune Engfors (2)       1534 Sollentuna SK 1         3.5
10   Tonny Immersköld (13)  1177 Täby SK       1         3.0
11   Lennart Brorson (1)    1505 Sollentuna SK 1         2.5
Jonas Holdt (14)       1240 Vallentuna SK 1         2.5
13   Pär Stockhammar (6)    1430 Täby SK       1         2.0
14   Johan Nordansjö (11)   1301 Täby SK       0         2.0