Apr 182007
 

Norrortsmästerskapet är slutspelat och sista ronden blev inget vidare för Vallentunas del: blott en halvpoäng på fem spelade partier. Bästa Vallentunaspelare i grupp A blev Jonathan med en fjärdeplats medan Axel kom trea i B-gruppen.

A: Rond 7
1 Jan Engfeldt (1)          .5:.5   Tommi Saukkoriipi (2)
2 Lars Hörling (6)           1:0    Hans Weström (10)
3 Mattias Berggren (7)      .5:.5   Jonathan Westerberg (5)
4 Lars Ekman (3)             0:1    Vojin Tabakovic (4)
5 Christer Johansson (11)   .5:.5   Anders Hyllengren (12)
6 Nils Eklund (8)            1:0    BYE
A: Slutställning
1   Tommi Saukkoriipi (2)   2020 Täby SK       5.5      18.5
2   Jan Engfeldt (1)        2080 Täby SK       5.5      16.5
3   Lars Hörling (6)        1880 Sollentuna SK 5.5      16.0
4   Jonathan Westerberg (5) 1809 Vallentuna SK 4.5      19.5
5   Mattias Berggren (7)    1746 Täby SK       4        15.5
6   Hans Weström (10)       1668 Sollentuna SK 3.5      17.0
7   Vojin Tabakovic (4)     1833 Sollentuna SK 3        20.5
8   Nils Eklund (8)         1698 Hedemora SS   3        15.0
9   Anders Hyllengren (12)  1625 Täby SK       2.5      21.0
10   Lars Ekman (3)          1862 Vallentuna SK 2.5      15.5
Christer Johansson (11) 1634 Täby SK       2.5      15.5
12   Ludvig Zingmark (9)     1684 Täby SK       0         6.5
B: Rond 7
1 Axel Bur⁄nius (9)       0:1    Eerik-Jan Sergo (5)
2 Jan Malmgren (10)       1:0    Christopher Wåhlin (4)
3 Richard Hårdänge (3)    0:1    Lennart Brorson (1)
4 Andreas Östlin (7)      1:0    Heinz Schmidt (8)
5 Niklas Kromnow (12)     +:-    Jonas Holdt (14)
6 Johan Nordansjö (11)    1:0    Tonny Immersköld (13)
7 Pär Stockhammar (6)     1:0    BYE
B: Slutställning
1   Andreas Östlin (7)     1403 Täby SK       5.5      20.0
2   Eerik-Jan Sergo (5)    1468 Uppl.Väsby SK 5.5      18.5
3   Axel Bur⁄nius (9)      1355 Vallentuna SK 4.5      22.5
4   Jan Malmgren (10)      1350 Täby SK       4.5      21.5
5   Lennart Brorson (1)    1505 Sollentuna SK 4.5      15.0
6   Richard Hårdänge (3)   1500 Täby SK       4        22.5
7   Christopher Wåhlin (4) 1487 Vallentuna SK 4        16.5
8   Pär Stockhammar (6)    1430 Täby SK       4        14.0
9   Heinz Schmidt (8)      1376 Vallentuna SK 3.5      20.0
10   Niklas Kromnow (12)    1234 Täby SK       3        18.5
11   Johan Nordansjö (11)   1301 Täby SK       2        17.5
12   Jonas Holdt (14)       1240 Vallentuna SK 2        14.0
13   Tonny Immersköld (13)  1177 Täby SK       1        16.5
14   Sune Engfors (2)       1534 Sollentuna SK 1         6.0
Apr 122007
 

Rond 7 av Norrortsmästerskapet är lottad och spelas i Täby tisdagen den 17 apr, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna. Uppskjutna partier måste vara spelade till dess eftersom det kommer att bli prisutdelning direkt efter att sista partiet är slut.
Axel leder B-gruppen inför sista ronden. Bäst placerade Vallentunaspelare i A-gruppen är Jonathan som ligger trea.

A: Rond 4, Täby tisdagen 6 mars
3 Jan Engfeldt (1)          :     Christer Johansson (11)
A: Rond 6, Täby tisdagen 3 april
1 Tommi Saukkoriipi (2)      1:0    Mattias Berggren (7)
2 Jonathan Westerberg (5)   .5:.5   Lars Hörling (6)
3 Anders Hyllengren (12)     0:1    Jan Engfeldt (1)
4 Hans Weström (10)           :     Nils Eklund (8)
5 Vojin Tabakovic (4)       .5:.5   Christer Johansson (11)
6 Lars Ekman (3)             1:0    BYE
A: Rond 7, Täby tisdagen 17 april
1 Jan Engfeldt (1)            :     Tommi Saukkoriipi (2)
2 Lars Hörling (6)            :     Hans Weström (10)
3 Mattias Berggren (7)        :     Jonathan Westerberg (5)
4 Lars Ekman (3)              :     Vojin Tabakovic (4)
5 Christer Johansson (11)     :     Anders Hyllengren (12)
6 Nils Eklund (8)            1:0    BYE
A: Ställning efter 6 ronder
1   Tommi Saukkoriipi (2)   2020 Täby SK       5        14.5
2   Lars Hörling (6)        1880 Sollentuna SK 4.5      13.5
3   Jonathan Westerberg (5) 1809 Vallentuna SK 4        15.0
4   Jan Engfeldt (1)        2080 Täby SK       4        14.0
5   Mattias Berggren (7)    1746 Täby SK       3.5      13.5
6   Hans Weström (10)       1668 Sollentuna SK 3        13.5
7   Lars Ekman (3)          1862 Vallentuna SK 2.5      13.5
8   Nils Eklund (8)         1698 Hedemora SS   2.5      13.0
9   Anders Hyllengren (12)  1625 Täby SK       2        17.0
10   Vojin Tabakovic (4)     1833 Sollentuna SK 2        16.5
11   Christer Johansson (11) 1634 Täby SK       2        12.0
12   Ludvig Zingmark (9)     1684 Täby SK       0         5.5
B: Rond 4, Täby tisdagen 6 mars
3 Heinz Schmidt (8)          :     Lennart Brorson (1)
4 Pär Stockhammar (6)       0:1    Eerik-Jan Sergo (5)
6 Johan Nordansjö (11)       :     Jonas Holdt (14)
B: Rond 5, Täby tisdagen 20 mars
3 Heinz Schmidt (8)       0:1    Christopher Wåhlin (4)
B: Rond 6, Täby tisdagen 3 april
1 Eerik-Jan Sergo (5)       1:0    Richard Hårdänge (3)
2 Andreas Östlin (7)         :     Jan Malmgren (10)
3 Axel Bur⁄nius (9)         1:0    Niklas Kromnow (12)
4 Jonas Holdt (14)          0:1    Lennart Brorson (1)
5 Christopher Wåhlin (4)    1:0    Johan Nordansjö (11)
6 Tonny Immersköld (13)     0:1    Pär Stockhammar (6)
7 Heinz Schmidt (8)         1:0    BYE
B: Rond 7, Täby tisdagen 17 april
1 Axel Bur⁄nius (9)        :     Eerik-Jan Sergo (5)
2 Jan Malmgren (10)        :     Christopher Wåhlin (4)
3 Richard Hårdänge (3)     :     Lennart Brorson (1)
4 Andreas Östlin (7)       :     Heinz Schmidt (8)
5 Niklas Kromnow (12)      :     Jonas Holdt (14)
6 Johan Nordansjö (11)     :     Tonny Immersköld (13)
7 Pär Stockhammar (6)     1:0    BYE
B: Ställning efter 6 ronder
1   Axel Bur⁄nius (9)      1355 Vallentuna SK 4.5      18.0
2   Eerik-Jan Sergo (5)    1468 Uppl.Väsby SK 4.5      16.5
3   Richard Hårdänge (3)   1500 Täby SK       4        18.0
4   Christopher Wåhlin (4) 1487 Vallentuna SK 4        14.5
5   Pär Stockhammar (6)    1430 Täby SK       4        11.0
6   Jan Malmgren (10)      1350 Täby SK       3.5      19.5
7   Andreas Östlin (7)     1403 Täby SK       3.5      17.5
8   Heinz Schmidt (8)      1376 Vallentuna SK 3        16.0
9   Lennart Brorson (1)    1505 Sollentuna SK 3        11.5
10   Niklas Kromnow (12)    1234 Täby SK       2        18.0
11   Johan Nordansjö (11)   1301 Täby SK       1        15.0
12   Tonny Immersköld (13)  1177 Täby SK       1        14.0
13   Jonas Holdt (14)       1240 Vallentuna SK 1        11.0
14   Sune Engfors (2)       1534 Sollentuna SK 1         4.0
Apr 022007
 

Hela Vallentunas juniorlag ställde upp 1000-mannaschacket i år och fantastiskt nog tog sig hela laget vidare till söndagens semifinalspel. Simon R och Jonathan vann sina grupper medan de tre övriga gick vidare som grupptvåor.
Samma duo lyckades också bäst på söndagen, med en 4:e respektive en 7:e placering.
Resultat semifinalen

Gr 1: Christoper 1 p – 28:e plats

Gr 3: Simon R 4 p – 4:e plats

Gr 3: Daniel 3½ p – 9:e plats

Gr 3: Robert 2½ p – 18:e plats

Gr 4: Jonathan 3½ p – 7:e plats
Hela resultatlistan från söndagen finns hos Stockholms schackförbund.

Apr 022007
 

Rond 6 är lottad och spelas i Täby tisdagen den 3 apr, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna. Sista ronden spelas 17/4. Uppskjutna partier måste vara spelade till dess eftersom det blir prisutdelning direkt efter att sista partiet är slut.

A: Rond 3, Täby tisdagen 27 feb
2 Vojin Tabakovic (4)        0:1    Jan Engfeldt (1)
A: Rond 4, Täby tisdagen 6 mars
3 Jan Engfeldt (1)          :     Christer Johansson (11)
A: Rond 5, Täby tisdagen 20 mars
1 Lars Hörling (6)           1:0    Anders Hyllengren (12)
2 Lars Ekman (3)             0:1    Tommi Saukkoriipi (2)
3 Jonathan Westerberg (5)    1:0    Vojin Tabakovic (4)
4 Mattias Berggren (7)       1:0    Nils Eklund (8)
5 Christer Johansson (11)    0:1    Hans Weström (10)
6 Jan Engfeldt (1)           1:0    BYE
A: Rond 6, Täby tisdagen 3 april
1 Tommi Saukkoriipi (2)       :     Mattias Berggren (7)
2 Jonathan Westerberg (5)     :     Lars Hörling (6)
3 Anders Hyllengren (12)      :     Jan Engfeldt (1)
4 Hans Weström (10)           :     Nils Eklund (8)
5 Vojin Tabakovic (4)         :     Christer Johansson (11)
6 Lars Ekman (3)              :     BYE
A: Ställning efter 5 ronder
1   Tommi Saukkoriipi (2)   2020 Täby SK       4        10.0
2   Lars Hörling (6)        1880 Sollentuna SK 4         9.5
3   Jonathan Westerberg (5) 1809 Vallentuna SK 3.5      10.0
4   Mattias Berggren (7)    1746 Täby SK       3.5       8.5
5   Jan Engfeldt (1)        2080 Täby SK       3         9.0
6   Hans Weström (10)       1668 Sollentuna SK 3         8.0
7   Anders Hyllengren (12)  1625 Täby SK       2        13.0
8   Vojin Tabakovic (4)     1833 Sollentuna SK 1.5      12.5
9   Lars Ekman (3)          1862 Vallentuna SK 1.5      10.0
10   Nils Eklund (8)         1698 Hedemora SS   1.5       9.0
11   Christer Johansson (11) 1634 Täby SK       1.5       8.0
12   Ludvig Zingmark (9)     1684 Täby SK       0         5.5
B: Rond 3, Täby tisdagen 27 feb
1 Axel Bur⁄nius (9)         +:-    Christopher Wåhlin (4)
B: Rond 4, Täby tisdagen 6 mars
3 Heinz Schmidt (8)          :     Lennart Brorson (1)
4 Pär Stockhammar (6)        :     Eerik-Jan Sergo (5)
6 Johan Nordansjö (11)       :     Jonas Holdt (14)
B: Rond 5, Täby tisdagen 20 mars
1 Richard Hårdänge (3)    1:0    Andreas Östlin (7)
2 Jan Malmgren (10)       1:0    Axel Bur⁄nius (9)
3 Heinz Schmidt (8)        :     Christopher Wåhlin (4)
4 Niklas Kromnow (12)     0:1    Eerik-Jan Sergo (5)
5 Lennart Brorson (1)     1:0    Tonny Immersköld (13)
6 Jonas Holdt (14)        -:+    Pär Stockhammar (6)
7 Johan Nordansjö (11)    1:0    BYE
B: Rond 6, Täby tisdagen 3 april
1 Eerik-Jan Sergo (5)        :     Richard Hårdänge (3)
2 Andreas Östlin (7)         :     Jan Malmgren (10)
3 Axel Bur⁄nius (9)          :     Niklas Kromnow (12)
4 Jonas Holdt (14)           :     Lennart Brorson (1)
5 Christopher Wåhlin (4)     :     Johan Nordansjö (11)
6 Tonny Immersköld (13)      :     Pär Stockhammar (6)
7 Heinz Schmidt (8)         1:0    BYE
B: Ställning efter 5 ronder
1   Richard Hårdänge (3)   1500 Täby SK       4        11.0
2   Jan Malmgren (10)      1350 Täby SK       3.5      12.0
3   Andreas Östlin (7)     1403 Täby SK       3.5      11.5
4   Axel Bur⁄nius (9)      1355 Vallentuna SK 3.5      11.0
5   Heinz Schmidt (8)      1376 Vallentuna SK 3         8.5
6   Eerik-Jan Sergo (5)    1468 Uppl.Väsby SK 2.5      11.0
7   Niklas Kromnow (12)    1234 Täby SK       2        10.5
8   Christopher Wåhlin (4) 1487 Vallentuna SK 2         9.0
9   Lennart Brorson (1)    1505 Sollentuna SK 2         7.0
10   Pär Stockhammar (6)    1430 Täby SK       2         5.5
11   Tonny Immersköld (13)  1177 Täby SK       1        10.0
12   Johan Nordansjö (11)   1301 Täby SK       1         9.5
13   Jonas Holdt (14)       1240 Vallentuna SK 1         7.0
14   Sune Engfors (2)       1534 Sollentuna SK 1         4.0