Mar 272008
 

Efter fem spelade ronder (dock med en rad hängpartier) i Norrortsmästerskapet är det delad ledning i både A- och B-gruppen. A-gruppen leds av Eerik-Jaan Sergo och Hans Weström på 4 poäng vardera och lika många poäng har Lennart Brorson och Andreas Östlin i B-gruppen.
Rond 6 är lottad och spelas i Täby tisdagen den 1 april, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna. Den sjunde och sista ronden spelas 15/4. Uppskjutna partier eller partier som ska spelas innan ordinarie dag kan spelas i Hammarbacksskolan, Vallentuna på onsdagar eller i Täby på rondfria tisdagar.

A: Rond 5, Täby tisdagen 18 mars
1 Weström, H (9)       1:0    Ländin, B (2)
2 Hörling, L (6)       0:1    Sergo, E (5)
3 Engfeldt, J (1)      1:0    Saukoriipi, T (3)
4 Bhatt, I (8)         0:1    Hammarström, C (12)
5 Unt, R (7)            :     Palmborg, M (10)
6 Johansson, C (14)     :     Zingmark, L (11\
7 Tabakovic, V (16)     :     Berthelsen, R (13)
A: Tidigare ronder
5 Berthelsen, R (13)    :     Engfeldt, J (1)
7 Zingmark, L (11)      :     Tabakovic, V (16)
8 Johansson, C (14)    0:1    Tabakovic, V (16)
A: Rond 6, Täby tisdagen 1 april
1 Sergo, E (5)            :     Weström, H (9)
2 Ländin, B (2)           :     Engfeldt, J (1)
3 Hammarström, C (12)     :     Hörling, L (6)
4 Saukoriipi, T (3)       :     Unt, R (7)
5 Tabakovic, V (16)       :     Bhatt, I (8)
6 Palmborg, M (10)        :     Johansson, C (14)
7 Berthelsen, R (13)      :     Zingmark, L (11)
A: Ställning efter fem ronder
1-2  Sergo, Eerik-Jaan               1832 4         8.0  13.0   11.5
Weström, Hans                   1730 4         7.0  11.0   10.0
3   Engfeldt, Jan                   2003 3.5       8.0  12.5   11.5
4-6  Ländin, Bo                      1922 3         8.0  13.0   11.0
Hammarström, Christer           1667 3         7.0  11.5    8.0
Hörling, Lars                   1773 3         5.5  10.0   10.0
7   Saukoriipi, Tommi               1992 2.5      10.5  15.0   10.0
8-10  Unt, Robert                     1733 2         7.5  12.0    9.0
Bhatt, Inge                     1732 2         7.5  11.5    7.0
Tabakovic, Vojin                1751 2         3.0   6.0    7.0
11   Palmborg, Mats                  1728 1.5       7.0  10.5    5.0
12-13 Johansson, Christer V           1620 1         5.5  10.0    2.0
Zingmark, Ludvig                1707 1         5.0   8.0    3.0
14   Berthelsen, Roald               1659 0.5       7.0  11.5    2.0
15-16 Berggren, Mattias               1731 0         3.0   5.5    0.0
Waara, Jörgen                   1883 0         1.5   5.0    0.0
B: Rond 5, Täby tisdagen 18 mars
1 Östlin, A (5)         1:0    Malmgren, J (7)
2 Immersköld, T (10)    0:1    Brorson, L (3)
3 Creutz, M (8)         1:0    Hyllengren, A (2)
4 Chobot, J (1)         1:0    Kromnow, N (9)
5 Anderberg, L (6)      1:0    BYE
B: Tidigare ronder
4 Immersköld, T (10)     :     Chobot, J (1)
B: Rond 6, Täby tisdagen 1 april
1 Brorson, L (3)        :     Östlin, A (5)
2 Malmgren, J (7)       :     Immersköld, T (10)
3 Creutz, M (8)         :     Chobot, J (1)
4 Kromnow, N (9)        :     Anderberg, L (6)
5 Hyllengren, A (2)    1:0    BYE
B: Ställning efter fem ronder
1-2  Brorson, Lennart             1505 4        10.5  15.0   17.0
Östlin, Andreas              1498 4         9.0  13.5   15.0
3-4  Hyllengren, Anders           1531 3.5      13.0  18.5   12.0
Malmgren, Jan                1396 3.5      13.0  17.5   15.0
5   Creutz, Michael              1300 3         9.0  14.5   10.0
6-8  Anderberg, Leif              1426 2        11.5  17.0    8.0
Kromnow, Niklas              1209 2         9.0  13.5   10.0
Chobot, Jideck               1586 2         9.0  12.5    6.0
9   Immersköld, Toony            1165 1        11.5  17.0    3.0
Mar 162008
 

Andralaget spelade idag sin sista rond i Stockholmsserien, division V. Det blev ännu en förlust och slutplaceringen blev sjua av åtta lag.
Sollentuna 6 – VSK 2 4 – 1

1. Rune 0

2. Christopher 0

3. Matz S 1

4. Arne 0

5. Erik Peldán 0 – första matchen, välkommen i klubben
För förstalaget var det en väntans rond, i och med att laget hade frirond och därmed bara kunde hoppas att Delectus skulle ta poäng av Wasa II. Så skedde inte, Wasa II vann med 7½ – ½ och vann därmed också gruppen före Vallentuna. Första rondens förlust mot Wasa II visade sig alltså ha varit en riktig seriefinal.

Mar 022008
 

Rond 4 i Norrortsmästerskapet är lottad och spelas i Täby tisdagen den 4 mars, 19:00 om inget annat är överenskommet mellan spelarna. Två nya spelare har tillkommit i A-gruppen.
Efter tre ronder leder Täbys Tommi Saukoriipi A-gruppen på 2½ poäng medan Lennart Brorson, Sollentuna, är ensam fullpoängare i B-gruppen.
Övriga ronder spelas 18/3, 1/4 och 15/4. Uppskjutna partier eller partier som ska spelas innan ordinarie dag kan spelas i Hammarbacksskolan, Vallentuna på onsdagar eller i Täby på rondfria tisdagar.

Lottning grupp A
Rond 4, Täby tisdagen 4 mar
1 Weström, H (9)         :     Saukoriipi, T (3)
2 Ländin, B (2)          :     Hammarström, C (12)
3 Sergo, E (5)           :     Unt, R (7)
4 Palmborg, M (10)       :     Hörling, L (6)
5 Berthelsen, R (13)     :     Engfeldt, J (1)
6 Bhatt, I (8)           :     Berggren, M (15)
7 Zingmark, L (11)       :     Tabakovic, V (16)
8 Johansson, C (14)     1:0    BYE
Lottning grupp B
Rond 4, Täby tisdagen 4 mar
1 Brorson, L (3)         :     Malmgren, J (7)
2 Kromnow, N (9)         :     Östlin, A (5)
3 Hyllengren, A (2)      :     Chobot, J (1)
4 Anderberg, L (6)       :     Creutz, M (8)
5 Immersköld, T (10)    1:0    BYE
Grupp A, ställning efter tre ronder
1   Saukoriipi, Tommi               1992 2.5       4.0   6.0    7.5
2-7  Hammarström, Christer           1667 2         4.0   6.5    5.0
Unt, Robert                     1733 2         4.0   6.0    7.0
Ländin, Bo                      1922 2         3.5   7.0    7.0
Sergo, Eerik-Jaan               1832 2         3.0   7.0    6.5
Weström, Hans                   1730 2         3.0   6.0    5.0
Hörling, Lars                   1773 2         2.0   4.5    6.0
8-9  Palmborg, Mats                  1728 1.5       4.0   6.5    3.5
Engfeldt, Jan                   2003 1.5       3.0   5.5    5.0
10-11 Johansson, Christer V           1620 1         3.0   5.0    1.0
Bhatt, Inge                     1732 1         2.0   4.0    4.0
12   Berthelsen, Roald               1659 0.5       3.0   6.0    1.5
13-16 Waara, Jörgen                   1883 0         1.5   4.0    0.0
Zingmark, Ludvig                1707 0         1.5   4.0    0.0
Berggren, Mattias               1731 0         1.0   3.0    0.0
Tabakovic, Vojin                1751 0         0.5   2.5    0.0
Resultat
Rond 2, Täby tisdagen 12 feb
3 Bhatt, I (8)           :     Engfeldt, J (1)
8 Tabakovic, V (16)      :     Berggren, M (15)
Rond 3, Täby tisdagen 26 feb
1 Saukoriipi, T (3)      1:0    Ländin, B (2)
2 Engfeldt, J (1)       .5:.5   Sergo, E (5)
3 Hörling, L (6)         1:0    Bhatt, I (8)
4 Unt, R (7)             0:1    Weström, H (9)
5 Palmborg, M (10)       +:-    Waara, J (4)
6 Hammarström, C (12)    1:0    Berthelsen, R (13)
7 Berggren, M (15)        :     Zingmark, L (11)
8 Johansson, C (14)       :     Tabakovic, V (16)
Grupp B, ställning efter tre ronder
1   Brorson, Lennart             1505 3         2.5   5.5    9.0
2   Malmgren, Jan                1396 2.5       3.5   7.5    7.0
3-4  Kromnow, Niklas              1209 2         3.0   5.5    6.0
Östlin, Andreas              1498 2         2.5   4.5    6.0
5   Hyllengren, Anders           1531 1.5       4.0   7.5    5.0
6-9  Creutz, Michael              1300 1         3.5   7.5    3.0
Immersköld, Toony            1165 1         3.5   6.0    1.0
Anderberg, Leif              1426 1         3.0   6.5    4.0
Chobot, Jideck               1586 1         2.5   5.0    2.0
10   Engfors, Sune                1503 0         1.5   4.0    0.0
Resultat
Rond 2, Täby tisdagen 12 feb
4 Immersköld, T (10)     :     Chobot, J (1)
Rond 3, Täby tisdagen 26 feb
1 Brorson, L (3)     1:0    Hyllengren, A (2)
2 Östlin, A (5)      1:0    Anderberg, L (6)
3 Malmgren, J (7)    1:0    Creutz, M (8)
4 Chobot, J (1)      +:-    Engfors, S (4)
5 Kromnow, N (9)     1:0    Immersköld, T (10)