Mar 232009
 

Först i de två sista ronderna av allsvenskan, när nedflyttningen redan var klar, började VSK plocka poäng. Vinsten på Gotland följdes i går upp av en oavgjord match mot Stockholms SS 2.
Slutplaceringen i division 2 grupp 3 blev sjua av åtta lag, vi hade bara Burgsvik 2 efter oss. Seriesegern gick till Burgsvik 1 som vann samtliga matcher; i sista ronden besegrades Hässelby i en ren seriefinal.
Stockholms SS 2 – VSK 4 – 4

1. Leif N ½

2. Hector 1

3. Lars 0

4. Alexander 0

5. Rune 1

6. Christer 1

7. Christopher ½

8. Erik P 0
Så nästa år blir det division 3 för vårt förstalag igen, om nu inte någon ny serieomläggning eller frivillig massuppflyttning stökar till schemat.

Mar 232009
 

Här är resultaten från rond 5. Lottningen för nästa rond görs efter tisdagen den 24/2 när ett par uppskjutna partier ska spelas.
Återstående ronder spelas 31/3 och 14/4.

Rond 2
6 Vojin Tabakovic (9)     uppskjutet  Andreas Östlin (13)
Rond 3
2 Bengt Cederquist (3)    uppskjutet  Olle Ålgars (2)
Rond 4
8 Jan Malmgren (18)       uppskjutet  Roald Berthelsen (11)
Rond 5, Täby tisdagen 17 mars
1 Leif Nyberg (4)               1:0    Bo Ländin (7)
2 Jonathan Westerberg (1)       ½:½    Olle Ålgars (2)
3 Birger Cornelis Wenzel (5)    1:0    Göthe Flodin (10)
4 Bengt Cederquist (3)          1:0    Erik Peldan (16)
5 Hans Weström (8)        uppskjutet   Lars Hörling (6)
6 Lennart Brorson (15)          0:1    Vojin Tabakovic (9)
7 Michael Creutz (14)           0:1    Andreas Östlin (13)
8 Niklas Kromnow (17)           0:1    Roald Berthelsen (11)
9 Jan Malmgren (18)             1:0    BYE
Ställning efter 5 ronder
1   Nyberg, Leif                      1932 4         9.0  14.0
2   Ländin, Bo                        1759 4         6.5  11.5
3   Westerberg, Jonathan              2298 3.5      10.5  16.5
4   Wenzel, Birger Cornelis           1904 3.5       6.0  10.0
5   Ålgars, Olle                      2015 3         8.5  13.5
6   Cederquist, Bengt                 1965 3         6.5  11.5
7   Tabakovic, Vojin                  1734 3         4.0   7.0
8   Östlin, Andreas                   1558 2.5       6.5  11.0
9   Peldan, Erik                      1433 2.5       6.0  10.0
10   Weström, Hans                     1753 2         7.5  11.5
11   Flodin, Göthe                     1653 2         6.0  10.5
12   Hörling, Lars                     1703 2         4.0   8.5
13   Malmgren, Jan                     1404 1.5       7.0  12.5
14   Berthelsen, Roald                 1654 1.5       5.5   9.5
15   Kromnow, Niklas                   1230 1         8.5  14.0
16   Creutz, Michael                   1542 1         7.5  12.0
17   Brorson, Lennart                  1488 1         7.0  12.0
18   Lorenz, Karlheinz                 1637 0         5.5  10.0
Mar 232009
 

Här är resultaten från rond 5. Lottningen för nästa rond görs efter tisdagen den 24/2 när ett par uppskjutna partier ska spelas.
Återstående ronder spelas 31/3 och 14/4.

Rond 2
6 Vojin Tabakovic (9)     uppskjutet  Andreas Östlin (13)
Rond 3
2 Bengt Cederquist (3)    uppskjutet  Olle Ålgars (2)
Rond 4
8 Jan Malmgren (18)       uppskjutet  Roald Berthelsen (11)
Rond 5, Täby tisdagen 17 mars
1 Leif Nyberg (4)               1:0    Bo Ländin (7)
2 Jonathan Westerberg (1)       ½:½    Olle Ålgars (2)
3 Birger Cornelis Wenzel (5)    1:0    Göthe Flodin (10)
4 Bengt Cederquist (3)          1:0    Erik Peldan (16)
5 Hans Weström (8)        uppskjutet   Lars Hörling (6)
6 Lennart Brorson (15)          0:1    Vojin Tabakovic (9)
7 Michael Creutz (14)           0:1    Andreas Östlin (13)
8 Niklas Kromnow (17)           0:1    Roald Berthelsen (11)
9 Jan Malmgren (18)             1:0    BYE
Ställning efter 5 ronder
1   Nyberg, Leif                      1932 4         9.0  14.0
2   Ländin, Bo                        1759 4         6.5  11.5
3   Westerberg, Jonathan              2298 3.5      10.5  16.5
4   Wenzel, Birger Cornelis           1904 3.5       6.0  10.0
5   Ålgars, Olle                      2015 3         8.5  13.5
6   Cederquist, Bengt                 1965 3         6.5  11.5
7   Tabakovic, Vojin                  1734 3         4.0   7.0
8   Östlin, Andreas                   1558 2.5       6.5  11.0
9   Peldan, Erik                      1433 2.5       6.0  10.0
10   Weström, Hans                     1753 2         7.5  11.5
11   Flodin, Göthe                     1653 2         6.0  10.5
12   Hörling, Lars                     1703 2         4.0   8.5
13   Malmgren, Jan                     1404 1.5       7.0  12.5
14   Berthelsen, Roald                 1654 1.5       5.5   9.5
15   Kromnow, Niklas                   1230 1         8.5  14.0
16   Creutz, Michael                   1542 1         7.5  12.0
17   Brorson, Lennart                  1488 1         7.0  12.0
18   Lorenz, Karlheinz                 1637 0         5.5  10.0
Mar 182009
 

Rond 4 spelades den 10 mars. Tyvärr kan Karlheinz Lorenz ej fullfölja turneringen. Det betyder att det blir en frirond i rond 5.
Övriga ronder spelas 31/3 och 14/4. Uppskjutna partier eller partier som ska spelas innan ordinarie dag kan spelas i Hammarbacksskolan, Vallentuna på onsdagar och i Täby på rondfria tisdagar.

Rond 2
6 Vojin Tabakovic (9)     uppskjutet   Andreas Östlin (13)
Rond 3
2 Bengt Cederquist (3)    uppskjutet  Olle Ålgars (2)
Rond 4, Täby tisdagen den 10 mars
1 Bo Ländin (7)            1:0    Jonathan Westerberg (1)
2 Olle Ålgars (2)          ½:½    Birger Cornelis Wenzel (5)
3 Leif Nyberg (4)          1:0    Bengt Cederquist (3)
4 Vojin Tabakovic (9)      1:0    Hans Weström (8)
5 Lars Hörling (6)         1:0    Niklas Kromnow (17)
6 Göthe Flodin (10)        1:0    Lennart Brorson (15)
7 Erik Peldan (16)    spelas 18/3 Andreas Östlin (13)
8 Jan Malmgren (18)    uppskjutet Roald Berthelsen (11)
9 Karlheinz Lorenz (12)    -:+    Michael Creutz (14)
Rond 5, Täby tisdagen den 17 mars
1 Leif Nyberg (4)                :     Bo Ländin (7)
2 Jonathan Westerberg (1)        :     Olle Ålgars (2)
3 Birger Cornelis Wenzel (5)     :     Göthe Flodin (10)
4 Bengt Cederquist (3)           :     Erik Peldan (16)
5 Hans Weström (8)               :     Lars Hörling (6)
6 Lennart Brorson (15)           :     Vojin Tabakovic (9)
7 Michael Creutz (14)            :     Andreas Östlin (13)
8 Niklas Kromnow (17)            :     Roald Berthelsen (11)
9 Jan Malmgren (18)             1:0    BYE
Ställning efter 4 ronder
1   Ländin, Bo                        1759 4         2.5   6.0
2   Westerberg, Jonathan              2298 3         5.5  11.5
3   Nyberg, Leif                      1932 3         3.0   7.0
4   Ålgars, Olle                      2015 2.5       4.0   7.0
5   Wenzel, Birger Cornelis           1904 2.5       3.5   7.0
6   Weström, Hans                     1753 2         4.0   7.5
7   Cederquist, Bengt                 1965 2         3.5   7.0
8   Hörling, Lars                     1703 2         2.0   6.5
9   Tabakovic, Vojin                  1734 2         2.0   4.5
10   Flodin, Göthe                     1653 2         1.5   5.0
11   Peldan, Erik                      1433 2         1.5   4.0
12   Kromnow, Niklas                   1230 1         4.5   9.5
13   Brorson, Lennart                  1488 1         4.0   8.0
14   Östlin, Andreas                   1558 1         4.0   7.5
15   Creutz, Michael                   1542 1         4.0   7.0
16   Malmgren, Jan                     1404 0.5       4.0   8.5
17   Berthelsen, Roald                 1654 0.5       4.0   7.0
18   Lorenz, Karlheinz                 1637 0         3.0   7.5
Mar 012009
 

Rond tre i Norrortsmästerskapet är avklarad. Jonathan Westerberg och Bo Ländin leder på tre poäng, medan Olle Ålgars och Bengt Cederquist står på två vardera och ska mötas i ett uppskjutet parti.

Rond 4, Täby tisdagen den 10 mars
1 Bo Ländin (7)             :     Jonathan Westerberg (1)
2 Olle Ålgars (2)           :     Birger Cornelis Wenzel (5)
3 Leif Nyberg (4)           :     Bengt Cederquist (3)
4 Vojin Tabakovic (9)       :     Hans Weström (8)
5 Lars Hörling (6)          :     Niklas Kromnow (17)
6 Göthe Flodin (10)         :     Lennart Brorson (15)
7 Erik Peldan (16)          :     Andreas Östlin (13)
8 Jan Malmgren (18)         :     Roald Berthelsen (11)
9 Karlheinz Lorenz (12)     :     Michael Creutz (14)
Rond 3, Täby tisdagen den 24 februari
1 Jonathan Westerberg (1)    1:0    Leif Nyberg (4)
2 Bengt Cederquist (3)   uppskjutet  Olle Ålgars (2)
3 Niklas Kromnow (17)        0:1    Birger Cornelis Wenzel (5)
4 Bo Ländin (7)              1:0    Lars Hörling (6)
5 Hans Weström (8)           1:0    Lennart Brorson (15)
6 Jan Malmgren (18)     uppskjutet  Erik Peldan (16)
7 Roald Berthelsen (11)      ½:½¸    Göthe Flodin (10)
8 Michael Creutz (14)        0:1    Vojin Tabakovic (9)
9 Andreas Östlin (13)        1:0    Karlheinz Lorenz (12)
Rond 2
6 Vojin Tabakovic (9)     uppskjutet   Andreas Östlin (13)
Ställning efter 3 ronder
1   Westerberg, Jonathan              2298 3         4.0   8.0
2   Ländin, Bo                        1759 3         1.5   4.5
3   Ålgars, Olle                      2015 2         4.0   6.5
4   Nyberg, Leif                      1932 2         3.0   7.0
5   Wenzel, Birger Cornelis           1904 2         3.0   6.0
6   Cederquist, Bengt                 1965 2         3.0   5.0
7   Weström, Hans                     1753 2         2.0   5.0
8   Brorson, Lennart                  1488 1         3.0   6.0
Kromnow, Niklas                   1230 1         3.0   6.0
10   Hörling, Lars                     1703 1         2.0   5.0
11   Tabakovic, Vojin                  1734 1         2.0   4.0
Östlin, Andreas                   1558 1         2.0   4.0
13   Flodin, Göthe                     1653 1         1.5   5.0
14   Peldan, Erik                      1433 1         1.5   4.0
15   Malmgren, Jan                     1404 0.5       2.0   5.5
16   Berthelsen, Roald                 1654 0.5       2.0   4.5
17   Lorenz, Karlheinz                 1637 0         3.0   6.0
18   Creutz, Michael                   1542 0         2.0   4.0