Mar 292010
 

Rond fem i Norrortsmästerskapet bjöd på tio vinstpartier men inte en enda remi! Thomas Estegard från Sollentuna leder fortfarande turneringen, en halv poäng före bland annat Jonathan. Nästa rond spelas tisdagen 30 mars, kl 19.00 i Täby om inget annat är överenskommet mellan spelarna.

Lottning rond 6: tisdagen 30 mars, kl 19.00 i Täby
1 Thomas Estegard (2)           :     Erik Peldán (15)
2 Gabriel Boström (8)           :     Jonathan Westerberg (1)
3 Lars Ekman (6)                :     Thomas Centerström (13)
4 Ivar Olsson (10)              :     Bo Ländin (9)
5 Bengt Cederquist (5)          :     Jan Engfeldt (4)
6 Joakim Pihlstrand-Trulp (7)   :     Hans Weström (12)
7 Robert Thollin (3)            :     Andreas Rosenback (21)
8 Henrik Shabo (20)             :     Vojin Tabakovic (11)
9 Andreas Östlin (16)           :     Christer Hammarström (14)
10 Lennart Brorson (19)          :     Philipp Schenk (22)
11 Michael Creutz (17)           :     Björn Arnoldsson (18)
Resultat rond 5
1 Gabriel Boström (8)          0:1    Thomas Estegard (2)
2 Jonathan Westerberg (1)      1:0    Ivar Olsson (10)
3 Erik Peldán (15)             1:0    Bengt Cederquist (5)
4 Bo Ländin (9)                 :     Robert Thollin (3)
5 Andreas Rosenback (21)       0:1    Lars Ekman (6)
6 Andreas Östlin (16)          0:1    Thomas Centerström (13)
7 Christer Hammarström (14)    0:1    Joakim Pihlstrand-Trulp (7)
8 Jan Engfeldt (4)             1:0    Michael Creutz (17)
9 Vojin Tabakovic (11)         1:0    Lennart Brorson (19)
10 Hans Weström (12)            1:0    Philipp Schenk (22)
11 Henrik Shabo (20)            1:0    Björn Arnoldsson (18)
Uppskjutna partier, rond 4
6 Joakim Pihlstrand-Trulp (7)   :     Jan Engfeldt (4)
8 Michael Creutz (17)           :     Hans Weström (12)
Ställning efter 5 ronder
1   Thomas Estegard (2)         2130 Sollentuna SK    4.5      11.5  17.0
2   Jonathan Westerberg (1)     2227 SK Rockaden      4        13.0  19.5
3   Gabriel Boström (8)         1829 Sollentuna SK    4         9.5  15.0
4   Erik Peldán (15)            1659 Vallentuna SK    3.5       7.5  13.0
5   Bo Ländin (9)               1816 Täby SK          3        10.0  15.0
6   Lars Ekman (6)              1875 Vallentuna SK    3        10.0  13.0
7   Ivar Olsson (10)            1795 Danderyd SK      3         9.0  14.0
8   Thomas Centerström (13)     1683 Vallentuna SK    3         7.5  12.5
9   Jan Engfeldt (4)            1959 Täby SK          2.5       9.5  15.0
10   Bengt Cederquist (5)        1915 Täby SK          2.5       8.0  13.0
11   Joakim Pihlstrand-Trulp (7) 1835 Kristallens SK   2.5       8.0  12.0
12   Hans Weström (12)           1720 Sollentuna SK    2.5       7.5  11.0
13   Robert Thollin (3)          2024 Vallentuna SK    2        12.0  18.0
14   Henrik Shabo (20)           1305 Stockholm SS     2        10.5  13.5
15   Andreas Rosenback (21)      1209 Trojanska Hästen 2         9.5  13.5
16   Vojin Tabakovic (11)        1734 Sollentuna SK    2         7.5  10.0
17   Andreas Östlin (16)         1634 Täby SK          1.5      11.5  17.5
18   Christer Hammarström (14)   1672 Vallentuna SK    1.5      10.0  15.5
19   Lennart Brorson (19)        1392 Sollentuna SK    1        11.0  16.0
20   Michael Creutz (17)         1504 Täby SK          1         9.0  13.0
21   Philipp Schenk (22)         1405 Sollentuna SK    1         8.0  12.5
22   Björn Arnoldsson (18)       1400 Vallentuna SK    0         8.5  12.5
Mar 222010
 

När laget avslutade allsvenskan med att besegra Faringe/Rånäs innebar det att vi har genomfört säsongen 2009/10 utan att förlora en enda match! Dessutom vann Rockaden 4 mot Schack-78 2 vilket innebar att vi vann serien och ska spela i division 2 nästa gång – det är första gången vi är så högt uppe i seriesystemet.

Så här kan man summera säsongen:

  • Allsvenskan (div 3): fem vinster, två oavgjorda, serieseger och uppflyttning
  • Lag-DM (div 2): fyra vinster, en oavgjord, serieseger och uppflyttning
  • Sparbankscupen: två vinster, slutseger

Och så här gick det i säsongens sista match

683. Vallentuna (A) – Faringe/Rånäs, Div. 3, 2010-03-21

Bord Spelare Ranking Resultat
1 Robert Thollin 2024 1
2 Lars Ekman 1875 1
3 Leif Nyberg 1853 0
4 Thomas Centerström 1683 0.5
5 Christopher Wåhlin 1691 1
6 Christer Hammarström 1672 1
7 Erik Peldán 1659 1
8 Arne Viklund 1232 1
  Snitt (1711) 6.5 - 1.5

Att notera från matchen är att Arne slog sitt eget rekord som den äldste lagspelaren i Vallentunas historia. Han har spelat två matcher i år, 83 år gammal, och vunnit båda. Stort grattis och tack från lagledare och lagkamrater! Detta var också Eriks tionde lagmatch i vinter och hans tionde vinstparti – där har vi en mister 100%!

Mar 122010
 

I fjärde ronden spelades ett tidigt finalparti mellan Sollentunas Thomas Estegard och Jonathan. Sollentunaspelaren vann och leder nu ensam på 3½ poäng, en halva före en trio på tre poäng (som kommer att bli fler när alla uppskjutna partier är spelade).

Rond 5 spelas på tisdag i Täby, och därefter återstår ytterligare två ronder innan årets segrare kan koras.

Rond 5: tisdag 16/3 i Täby
1 Gabriel Boström (8)           :     Thomas Estegard (2)
2 Jonathan Westerberg (1)       :     Ivar Olsson (10)
3 Erik Peldán (15)              :     Bengt Cederquist (5)
4 Bo Ländin (9)                 :     Robert Thollin (3)
5 Andreas Rosenback (21)        :     Lars Ekman (6)
6 Andreas Östlin (16)           :     Thomas Centerström (13)
7 Christer Hammarström (14)     :     Joakim Pihlstrand-Trulp (7)
8 Jan Engfeldt (4)              :     Michael Creutz (17)
9 Vojin Tabakovic (11)          :     Lennart Brorson (19)
10 Hans Weström (12)             :     Philipp Schenk (22)
11 Henrik Shabo (20)             :     Björn Arnoldsson (18)
Rond 4: onsdag 10/3  i Vallentuna
1 Thomas Estegard (2)          1:0    Jonathan Westerberg (1)
2 Robert Thollin (3)           0:1    Ivar Olsson (10)
3 Lars Ekman (6)                :     Bo Ländin (9)
4 Andreas Rosenback (21)       0:1    Gabriel Boström (8)
5 Erik Peldán (15)             1:0    Andreas Östlin (16)
6 Joakim Pihlstrand-Trulp (7)   :     Jan Engfeldt (4)
7 Bengt Cederquist (5)         1:0    Henrik Shabo (20)
8 Michael Creutz (17)           :     Hans Weström (12)
9 Thomas Centerström (13)      1:0    Lennart Brorson (19)
10 Philipp Schenk (22)          ½:½    Christer Hammarström (14)
11 Björn Arnoldsson (18)        0:1    Vojin Tabakovic (11)
Rond 3: onsdag 24/2  i Vallentuna
1 Jonathan Westerberg (1)      1:0    Robert Thollin (3)
2 Gabriel Boström (8)           :     Joakim Pihlstrand-Trulp (7)
3 Andreas Östlin (16)          0:1    Thomas Estegard (2)
4 Jan Engfeldt (4)              :     Hans Weström (12)
5 Henrik Shabo (20)            0:1    Lars Ekman (6)
6 Lennart Brorson (19)         0:1    Bo Ländin (9)
7 Ivar Olsson (10)             1:0    Michael Creutz (17)
8 Christer Hammarström (14)    0:1    Erik Peldán (15)
9 Philipp Schenk (22)          0:1    Thomas Centerström (13)
10 Vojin Tabakovic (11)         0:1    Bengt Cederquist (5)
11 Björn Arnoldsson (18)        0:1    Andreas Rosenback (21)
Ställning efter 4 ronder
1   Thomas Estegard (2)         2130 Sollentuna SK    3.5       6.0  10.0
2   Jonathan Westerberg (1)     2227 SK Rockaden      3         7.0  12.5
3   Ivar Olsson (10)            1795 Danderyd SK      3         5.0   9.0
4   Gabriel Boström (8)         1829 Sollentuna SK    3         4.5   9.0
5   Erik Peldán (15)            1659 Vallentuna SK    2.5       5.0   8.5
6   Bengt Cederquist (5)        1915 Täby SK          2.5       4.0   7.5
7   Robert Thollin (3)          2024 Vallentuna SK    2         7.5  11.5
8   Bo Ländin (9)               1816 Täby SK          2         5.0   9.0
9   Lars Ekman (6)              1875 Vallentuna SK    2         5.0   8.0
10   Andreas Rosenback (21)      1209 Trojanska Hästen 2         4.0   7.0
11   Thomas Centerström (13)     1683 Vallentuna SK    2         3.5   7.5
12   Andreas Östlin (16)         1634 Täby SK          1.5       7.0  12.0
13   Christer Hammarström (14)   1672 Vallentuna SK    1.5       6.5  11.0
14   Joakim Pihlstrand-Trulp (7) 1835 Kristallens SK   1.5       4.0   7.0
15   Lennart Brorson (19)        1392 Sollentuna SK    1         7.0  11.0
16   Henrik Shabo (20)           1305 Stockholm SS     1         6.0   8.5
17   Michael Creutz (17)         1504 Täby SK          1         5.0   9.0
18   Philipp Schenk (22)         1405 Sollentuna SK    1         4.5   8.0
19   Hans Weström (12)           1720 Sollentuna SK    1         4.0   7.0
20   Vojin Tabakovic (11)        1734 Sollentuna SK    1         4.0   6.5
21   Jan Engfeldt (4)            1959 Täby SK          1         3.5   8.0
22   Björn Arnoldsson (18)       1400 Vallentuna SK    0         4.5   7.5